Bakteryjne skażenie powietrza w pomieszczeniu podczas AIRFLOW®

Ryzyko aerozolu. Bakteryjne skażenie powietrza w pomieszczeniu podczas zabiegu AIRFLOW®

Title: Aerosol risk. The bacterial contamination of room air during AIRFLOW® treatment
Streszczenie: Stomatolodzy i naukowcy przy wsparciu firmy EMS zmierzyli bakteryjne skażenie powietrza w pomieszczeniu podczas zabiegu piaskowania, z wykorzystaniem technologii AIRFLOW® w dwóch scenariuszach (bez zastosowania specjalnych środków ochrony oraz przy ich zastosowaniu).
Słowa kluczowe: aerozol, bakteryjne skażenie powietrza
Summary: Dentists and scientists supported by EMS measured the bacterial contamination of the room air during AIRFLOW® treatment in two scenarios (without and with special protective equipment).
Keywords: aerosol, bacterial contamination of the air

Stomatolodzy i naukowcy przy wsparciu firmy EMS zmierzyli bakteryjne skażenie powietrza w pomieszczeniu podczas zabiegu piaskowania, z wykorzystaniem technologii AIRFLOW® w dwóch scenariuszach (bez zastosowania specjalnych środków ochrony oraz przy ich zastosowaniu).

Chociaż wyników tego badania nie można analogicznie przełożyć na możliwe obciążenie wirusowe (np. SARS-CoV-2) w aerozolu, to dane z tego badania pokazują znaczną redukcję skażenia bakteryjnego w powietrzu pomieszczenia, jeżeli zabieg AIRFLOW® przeprowadzono przy odpowiednim zastosowaniu specjalnych środków ochronnych.

Pacjenci, personel stomatologiczny i stomatolodzy są narażeni na bakterie i wirusy, które mogą doprowadzić do chorób zakaźnych, zwłaszcza tych związanych z jamą ustną i drogami oddechowymi. Ci, którzy zdecydowali się na zawód związany ze stomatologią, są świadomi tego, że zabiegi stomatologiczne są zawsze związane z ryzykiem zarażenia. Niewielka odległość od jamy ustnej pacjenta, co jest powszechne w procedurach stomatologicznych, oznacza ciągłą ekspozycję na ślinę pacjenta, krew, aerozole i płyny z kieszeni dziąsłowych (Peng i wsp., 2020).

Sprawdź artykuły z kategorii INNE.

Główną drogą przenoszenia się bakterii i wirusów są kropelki śliny (Yang i wsp., 2020; Szymańska i wsp., 2005). Właśnie z tego powodu w stomatologii zawsze obowiązują bardzo restrykcyjne zasady higieny. W minionych dziesięcioleciach stomatolodzy opanowali ryzyko zakażenia, w szczególności: grypą, gruźlicą, wirusowym zapaleniem wątroby i AIDS. Obecnie musimy wypracować równie skuteczne metody obchodzenia się z ryzykiem infekcji SARS-CoV-2.

Prawie wszystkie instrumenty stomatologiczne używane w powszechnych procedurach stomatologicznych generują aerozole: turbiny i kątnice, instrumenty dźwiękowe i ultradźwiękowe, dmuchawki wodno-powietrzne i piaskarki (Graetz i wsp., 2014). Aerozole różnią się od kropelek i rozpylonej mgiełki. Z racji mniejszego rozmiaru cząsteczki (< 50 μm) aerozole mogą być przenoszone do kilku metrów i być wykrywane w otaczającym powietrzu (Drisko i wsp., 2000).

W stomatologii aerozole mogą powstawać jako cząstki stałe, czyli pył z piasku (niezanieczyszczone), rozpryski, które szybko się osadzają (zanieczyszczone), aerozole wytworzone przez urządzenia (niezanieczyszczone) i aerozole powstałe podczas zabiegów (zanieczyszczone). Ryzyko skażenia zależy od rodzaju zabiegu, stopnia zakażenia pacjenta oraz podjętych środków zapobiegawczych, minimalizujących przeniesienie się zanieczyszczonych aerozoli.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.