Nocne zgrzytanie zębami stwarza problemy nie tylko w szczęce
Zgrzytasz zębami, szczególnie wtedy, gdy jesteś zdenerwowany? To bruksizm, przypadłość znana od XIX wieku. Szacuje się, że na niekontrolowane zgrzytanie zębami cierpi od 8 do 31 proc. ludzi. A ponieważ stresów nam nie brakuje, zgrzytających może być coraz więcej.
Zgrzytanie zębami bardzo je niszczy, z czego prawdopodobnie wielu z nas zdaje sobie sprawę. Bruksizm to nic innego jak zaburzenie ruchowe, które polega na mimowolnym skurczu mięśni żujących. Zaciskamy wtedy szczęki nawet 10 razy silniej niż przy gryzieniu czegoś twardego. Nic dziwnego, że się ścierają i osłabiają.
Konsekwencje nieleczonego bruksizmu wbrew pozorom mogą być dość poważne. Bruksizm wpływa negatywnie na zęby, kości szczęk, stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie szyi. Dochodzić może m.in. do:
- ścierania, pękania, rozchwiania zębów
- przygryzania dziąseł, krwawienia z dziąseł, zaników przyzębia
- nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych: ból, trzaski i przeskakiwanie żuchwy, ograniczona ruchomość żuchwy,
- przewlekłego bólu głowy i szyi,
- nadwrażliwości zębów
- bolesne przykurcze, ból związany z otwieraniem i zamykaniem ust,
- możliwy jest ból uszu lub problemy z równowagą.
Bruksizm jest zazwyczaj związany ze stresem i napięciem emocjonalnym, ale może być również spowodowany nieprawidłowym zgryzem, nieprawidłową pozycją szczęki do żuchwy, a także złym ustawieniem wypełnień, mostów i protez dentystycznych. Objawami bruksizmu mogą być ból głowy, szczęki lub szyi, nadwrażliwość zębów, starcie szkliwa, a także zła jakość snu. W niektórych przypadkach bruksizm może prowadzić do poważniejszych problemów związanych z zębami i szczęką, takich jak: złamania zębów, uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych lub pogłębienie wad zgryzu – mówi Grzegorz Kruszczyński, ekspert w dziedzinie implantologii z centrum stomatologicznego Bimedical w Warszawie.
Zgrzytanie w czasie snu: co robić?
Bruksizm objawia się głównie w czasie snu i wtedy jest też najbardziej szkodliwy. Może być denerwujący dla innych osób – zgrzytanie zwyczajnie słychać.
Do naszego gabinetu często zgłaszają się osoby, których partnerzy usłyszeli zgrzytanie zębami w czasie snu. Pacjenci, którzy zauważają hałasowanie zębami w nocy, powinni skonsultować się z dentystą. Warto monitorować siebie i być dodatkowo wyczulony na pojawiające się bóle szczęki, stawów skroniowo-żuchwowych oraz wrażliwość lub uszkodzenia zębów. Dentysta z łatwością zaobserwuje starcie zębów spowodowane przez bruksizm i zaproponuje leczenie które zahamuje ten proces – mówi Grzegorz Kruszczyński.
Bruksizm ma podłoże zarówno w psychice, jak i w stanie naszych zębów i stawów skroniowo-żuchwowych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia jest wyeliminowanie napięcia mięśni żucia. Stosuje się w tym celu fizjoterapię, szyny relaksacyjne oraz farmakoterapię. W przypadkach zawansowanych, kiedy obserwujemy już znaczne zużycie zębów lub kości dookoła, konieczne jest zastosowanie technik odtwórczych, w tym odbudowy zniszczonych zębów.
Dlatego pamiętajmy o wizytach kontrolnych u dentysty co pół roku. W ten sposób nie tylko oszczędzimy sobie nieprzyjemności związanych z problemami zdrowotnymi, ale również nieprzyjemności związanych z ubytkiem zawartości naszego portfela – podkreśla Grzegorz Kruszczyński.
W przypadku zaburzeń na tle psychicznym ważnym elementem leczenia jest psychoterapia, a także stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych i w miarę możliwości unikanie stresu.
W walce ze zwiększonym napięciem mięśni twarzy może pomóc np. specjalistyczny masaż twarzy lub wstrzyknięcie toksyny botulinowej, która rozluźnia mięśnie szczękowe.
Beata Igielska, zdrowie.pap.pl
Źródło:
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/zgrzytanie-zebami-bruksizm-jakie-sa-przyczyny-objawy-i-leczenie-czy-bruksizm-mozna-wyleczyc
informacja prasowa Bimedical
Źródło: zdrowie.pap.pl
Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.
Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.
Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce
Leczenie nasilonego zgryzu otwartego klasy II u pacjentki w wieku dojrzewania przy użyciu klejonego ekspandera Hyrax, miniimplantów IZC i techniki MEAW
Słowa kluczowe: zgryz otwarty, klasa II, zwężona szczęka Keywords: open bite, class II, narrow maxilla Streszczenie: Niniejsze doniesienie kazuistyczne opisuje udane leczenie pacjentki ze zwężoną szczęką i nasilonym zgryzem otwartym klasy II za po...
Łączne leczenie ortodontyczne i chirurgiczne ciężkiej wady zgryzu klasy III ze zgryzem krzyżowym przednim i tylnym
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono przypadek dorosłego pacjenta z ciężką szkieletową wadą zgryzu klasy III, z ewidentnym niedorozwojem szczęki i nadmiernie rozwiniętą żuchwą, co powodowało zgryz krzyżowy przedni i tylny, a także przesu...
Dwunastoletnia obserwacja po przeprowadzeniu laserowej frenektomii w fazie wczesnego uzębienia mieszanego. Opis przypadku
Słowa kluczowe: frenektomia, diastema, laser Keywords: frenectomy, diastema, laser Streszczenie: Wędzidełko wargi górnej jest jednym z wędzidełek jamy ustnej, zlokalizowanym po wewnętrznej stronie górnej wargi w linii środkowej. Diastema pośrodkow...