Pierwszy numer Asysty Denstycznej już w sprzedaży!

Nowy numer „Asysty Dentystycznej” już w sprzedaży!

Drodzy Czytelnicy!


Zapewne większość z Państwa z radością pożegnała stary rok i powitała nowy. Nasza redakcja również z nadzieją patrzy w przyszłość, wierząc, że rok 2021 przyniesie przede wszystkim stabilizację. Na bieżący rok zaplanowaliśmy dla Państwa małą zmianę tematyczną w czasopiśmie. Już w bieżącym wydaniu można zauważyć, że oprócz tematyki związanej z pracą gabinetu higieny rozszerzona jest część stomatologiczna. W nowym roku każde wydanie będzie zawierało więcej prac z zakresu stomatologii ogólnej, materiałoznawstwa, a także tematyki medycznej pokazującej, jak ważne w stomatologii jest interdyscyplinarne podejście do pacjenta.


Na okładce pierwszego wydania w nowym roku gościmy nasze koleżanki z gabinetu Dębowa 105 w Katowicach, które w wywiadzie dzielą się swoim doświadczeniem, m.in. w czasie pracy w dobie pandemii. Zapraszam także do lektury artykułów. Wierzę, że tematyka sprosta Państwa oczekiwaniom.


Redaktor naczelny
Michał Kluczkowski

W numerze 1/21 Asysty Dentystycznej znajdziesz:
SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ
Każdy dzień to nowe wyzwania oraz doświadczenia
O pracy w nowoczesnej placówce Dębowa 105, ciągłym doskonaleniu umiejętności i pracy z pacjentem, także tym małym, z Martyną Kłos rozmawiały: Klaudia Szwenk, Aleksandra Józefiok, Fatima Henszel, Zuzanna Gruszka, Karina Figiel i Izabela Martyna.
TEMAT NUMERU
Pacjent ze zdiagnozowaną cukrzycą w gabinecie higieny, czyli co higienistka powinna wiedzieć o cukrzycy. Część I
Choroby społeczne, do których niewątpliwie zalicza się cukrzycę, stanowią wyzwanie dla zespołów stomatologicznych. Nie tylko od lekarza, ale także od higienistki wymaga się wiedzy w zakresie prawidłowego prowadzenia pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą.
PRACA Z PACJENTEM
Wizyta adaptacyjna
Dziecko rodzi się z jałową jamą ustną, florę bakteryjną jamy ustnej nabywa najczęściej od opiekuna, z reguły matki (1). Statystyki pokazują jasno, że 90% dzieci w wieku 7 lat ma próchnicę (2). Jak wiemy, próchnica jest chorobą zakaźną, a zaniedbania higienizacyjne mają na nią ogromny wpływ.
Stomatopatie protetyczne – etiologia i profilaktyka
Stomatopatia protetyczna to zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej związane z użytkowaniem uzupełnień protetycznych. Może ona dotyczyć nawet do 70% użytkowników protez.
Analiza preferencji pacjentów przy wyborze past do zębów
Artykuł ma na celu przybliżyć działanie substancji zawartych w poszczególnych pastach do zębów. Analiza wyników ankiety przekazanej do wypełnienia badanym (n = 116) pozwoliła na określenie preferencji pacjentów dotyczących wyboru pasty do zębów, jak i stawianych jej wymagań.
ABC wybielania zębów – cz. II. Rodzaje i przyczyny przebarwień oraz metody ich usuwania
Z pacjentami mającymi przebarwienia spotykamy się na co dzień w praktyce stomatologicznej. Przebarwienia mogą dotyczyć całego uzębienia, grupy zębów, pojedynczego zęba lub jego części.
Wpływ fluoru – spojrzenie ogólne. Stałe aparaty ortodontyczne. Próchnica i profilaktyka
Szkliwo i zębina składają się głównie z twardego, mineralnego materiału krystalicznego – apatytu. Powierzchnia zęba pozostaje w stałym kontakcie z otoczeniem: ze śliną, z biofilmem i wszystkim, co dostaje się do jamy ustnej. Są to zarówno substancje próchnicotwórcze i erozyjne, jak i te sprzyjające remineralizacji.
Egzamin w pigułce
Endodoncja – narzędzia. Zadanie egzaminacyjne – wypełnienie kanałów
Endodoncja – dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe.
DENTAL NEWS

Aby otrzymać dostęp do wszystkich materiałów subskrybuj Asystę Dentystyczną” TUTAJ.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.