Pierwszy polski lekarz dentysta w zarządzie FDI - dr A. Lella

Pierwszy polski lekarz dentysta w zarządzie FDI

29 września br. dotarła do naszej redakcji informacja, że pierwszy polski lekarz dentysta został wybrany na członka zarządu FDI – Światowej Federacji Dentystycznej. Jest to dr Anna Lella, która reprezentuje polski samorząd lekarski jako delegat na Zgromadzenie Ogólne FDI od 2007 r. Jest także jego przedstawicielem w Europejskiej Regionalnej Organizacji ERO FDI, w której pełniła funkcje sekretarza (2010 – 2013), prezesa-elekta (2013 – 2016) oraz prezesa (2016 – 2019).

Jak możemy przeczytać na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej:

W dniu 29 września 2021 r. Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Dentystycznej (World Dental Federation FDI) wybrało dr Annę Lellę, reprezentującą Naczelną Izbę Lekarską na stanowisko członka zarządu FDI (FDI Councillor) w latach 2021 – 2024.

Dr A. Lella jest pierwszym lekarzem dentystą z Polski w zarządzie FDI – największej organizacji lekarsko-dentystycznej na świecie, zrzeszającej ponad 200 krajowych organizacji stomatologicznych.

Założona została w Paryżu w 1900 roku pod francuską nazwą Federation Dentaire Internationale, od której pochodzi do dzisiaj stosowany skrót FDI.

W FDI Naczelna Izba Lekarska tworzy wraz z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym Polski Komitet Narodowy, stanowiący wspólną reprezentację polskich lekarzy dentystów w strukturach FDI.

Cele FDI skupiają się na kreowaniu i uzgadnianiu wspólnej polityki środowiska stomatologicznego w zakresie zdrowia jamy ustnej, prezentowaniu wspólnych stanowisk w sprawach związanych ze stomatologią mających charakter ogólnoświatowy. FDI poświęca wiele uwagi działaniom ukierunkowanym na wzrost znaczenia zdrowia jamy ustnej zarówno wśród pacjentów, jak i władz różnego szczebla, od których zależy pozycja stomatologii w systemach ochrony zdrowia. Ponadto FDI zajmuje się programami edukacyjnymi (poświęcając szczególną uwagę regionom, w których zagadnienia te nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte), wspieraniem aktywności organizacji członkowskich w działaniach prozdrowotnych.

Jedną z ważniejszych w ostatnich latach inicjatyw było ustanowienie w 2007 roku przez Światowy Parlament Stomatologiczny FDI Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, który po raz pierwszy był obchodzony w 2008 r. Działania podejmowane w związku ze Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej mają na celu promocję ochrony zdrowia jamy ustnej, wzmożenie świadomości nt. znaczenia zdrowia jamy ustnej i jego wpływu na ogólny stan zdrowia człowieka.

Hasło, którym od kilku lat posługuje się FDI, określające podstawowe cele organizacji brzmi: „Prowadzić świat do optymalnego zdrowia jamy ustnej” (Leading the world to optimal oral health).

Zapraszamy do śledzenia pozostałych newsów z branży na naszej stronie dentalmaster.pl.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.