Prof. Jan Potempa laureatem naukowej Nagrody Heisiga - dentalmaster.pl

Prof. Jan Potempa laureatem naukowej Nagrody Heisiga

Mikrobiolog prof. Jan Potempa został laureatem pierwszej edycji Nagrody Heisiga, którą wręczono podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim.

prof. Potempa
prof. Jan Potempa (fot. PTS)

Prof. dr hab. Jan Potempa jest kierownik Zakładu Mikrobiologii na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Zajmuje się m.in. bakteriami odpowiedzialnymi za zapalenia przyzębia, a do jego osiągnięć należy m.in. przełomowe odkrycie znaczenia paradontozy w rozwoju chorób systemowych, m.in. zapalenia stawów, zachłystowego zapalenia płuc, choroby Alzheimera.

Podczas piątkowej uroczystości w Oratorium Marianum krakowski uczony odebrał medal i czek na 200 tys. zł.

– Jestem naukowcem-hobbystą, to znaczy, że nauka mnie zawsze bawiła – mówił prof. Jan Potempa. – Cieszę się, że moja praca przyczyniła się do lepszego poznania pewnych chorób, przede wszystkim choroby Alzheimera.

Nagroda Heisiga została ustanowiona w 2021 roku. Jej pomysłodawcą i fundatorem jest prof. Norbert Heisig, niemiecki lekarz pochodzący z Breslau. Od wielu lat angażuje się on w działania na rzecz wrocławskiego środowiska akademickiego, jest honorowym przewodniczącym Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nagroda będzie przyznawana co dwa lata.

Źródło: pts.net.pl

Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami z branży.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.