Reakcja anafilaktyczna w gabinecie stomatologicznym - dentalmaster.pl

Reakcja anafilaktyczna w gabinecie stomatologicznym

TITLE: Anaphylactic reaction in the dental office

STRESZCZENIE: Reakcja anafilaktyczna i wstrząs anafilaktyczny to stany zagrożenia zdrowia i życia, które są ogólnoustrojową reakcją nadwrażliwości organizmu. W artykule opisano reakcję i jej przebieg oraz postępowanie w wypadku wystąpienia reakcji i wstrząsu anafilaktycznego.

SŁOWA KLUCZOWE: reakcja anafilaktyczna, wstrząs anafilaktyczny, pacjent

SUMMARY: Anaphylactic reaction and anaphylactic shock are health and life-threatening conditions that are a systemic hypersensitivity reaction of the body. The article describes the reaction and its course as well as the procedure in the event of an anaphylactic reaction and shock.

KEYWORDS: anaphylactic reaction, anaphylactic shock, patient

Reakcja anafilaktyczna i wstrząs anafilaktyczny to stany zagrożenia zdrowia i życia, które stanowią ogólnoustrojową reakcję nadwrażliwości organizmu. Polegają one na miejscowej bądź uogólnionej reakcji na ekspozycję na alergen poprzedzonej procesem alergizacji. Współdziałanie limfocytów B i Th2 prowadzi do prezentacji antygenu oraz uwolnienia IL-4 i IL-5, w konsekwencji prowadząc do wytworzenia IgE oraz eozynofilów. Kolejny kontakt z alergenem powoduje natychmiastową reakcję (kilka sekund lub minut) spowodowaną gwałtownym uwalnianiem z komórek tucznych IgE związanych z mediatorami zapalenia. Reakcja późna (kilka godzin) pojawia się dzięki pośredniczeniu eozynofilów, neutrofilów i IgG (2). Reakcja anafilaktyczna może też następować w mechanizmie niealergicznym, czyli bez wcześniejszego uczulenia organizmu. Jej podstawą jest aktywacja układu dopełniacza, dlatego może o...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.