Wspomagające działanie laserów w terapii miniimplantami ortodontycznymi

Wspomagające działanie laserów w terapii miniimplantami ortodontycznymi

Streszczenie: Lasery emitujące światło o niskiej częstotliwości (LLLT) z powodzeniem stosuje się w terapii ortodontycznej z wykorzystaniem miniimplantów. Zapalenie, infekcje oraz utrata stabilności stanowią możliwe powikłania terapii. Zastosowanie lasera zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. W artykule przedstawiono wspomagające działanie laserów w terapii miniimplantami ortodontycznymi na podstawie piśmiennictwa.

Słowa kluczowe: miniimplanty, laser, LLLT, terapia miniimplanatami

Jedno z powikłań terapii ortodontycznej z wykorzystaniem miniimplantów to ich destabilizacja, której pierwotną przyczyną jest stan zapalny. Objawia się on zaczerwienieniem lub obrzękiem wokół śruby [1]. Może powstać pod wpływem urazu tkanek miękkich i twardych podczas implantacji, miejscowego niedokrwienia, a także niedotlenienienia i ubytku składników odżywczych [2]. Zapalenie tkanek miękkich otaczających miniimplant, czyli mucositis, może – w przypadku zaniechania jego leczenia – przejść w zapalenie okołowszczepowe: periimplantitis, które charakteryzuje się postępującą utratą masy kostnej w okolicy implantu w połączeniu z tkankami miękkimi wokół miejsca zapalenia [3]. Chorobie może towarzyszyć ból, podobnie jak zapalnej adaptacji wyrostka zębodołowego powstającej w wyniku leczenia ortodontycznego, często uśmierzany za pomocą niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), których przyjmowanie stwarza ryzyko opóźnienia ruchu zębów [4].

Kluczowe w terapii ortodontycznej z wykorzystaniem miniimplantów jest więc zapobieganie powstawaniu periimplantitis, a także łagodzenie objawów bólowych, ale nie za pomocą NLPZ. Z powodzeniem stosuje się w tym celu lasery powszechne w codziennej praktyce stomatologicznej,&nbsp...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

reklama

Sklep

Dysfunkcje narządu rzucia (e-book)

Dysfunkcje narządu rzucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Ortodoncja w Praktyce

Ortodoncja w Praktyce

350,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.