Zastosowanie laserów w ortodoncji - leczenie i terapia

Zastosowanie laserów w ortodoncji

Streszczenie: Wraz ze wzrostem skuteczności terapeutycznej laseroterapii w różnych dziedzinach medycyny technika laserowa coraz częściej znajduje zastosowanie w ortodoncji. Jest to stosunkowo nowa i skuteczna strategia, wprowadzona w ciągu ostatnich 20 lat. Technika laserowa ma zastosowanie w: wytrawianiu szkliwa przed zakładaniem stałego aparatu, usuwaniu pozostałości kleju ortodontycznego po przyklejonych zamkach, zmniejszeniu ryzyka pęknięcia szkliwa w trakcie zdejmowania zamków ceramicznych, łagodzeniu bólu w trakcie leczenia, przyspieszeniu prędkości ruchu zębów, prewencji występowaniu białych plam próchnicowych, zwiększeniu stabilności miniiimplantów ortodontycznych oraz w zabiegach na tkankach miękkich. Lekarze przed włączeniem laseroterapii do praktyki klinicznej powinni być świadomi kwestii bezpieczeństwa i zagrożeń związanych ze stosowaniem laserów. Celem pracy było przeanalizowanie doniesień dotyczących laseroterapii w dziedzinie ortodoncji.

Słowa kluczowe: laser stomatologiczny, ortodoncja

Laser to urządzenie, które jest źródłem promienia elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Wykorzystuje zjawisko emisji wymuszonej, oznaczającej emisję fotonów przez materię wskutek działania innego fotonu, wytwarzając promieniowanie. Pierwszy laser powstał w 1960 roku, a nazwa jest akronimem słów Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, co oznacza wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Lasery w stomatologii są wykorzystywane od lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to Goldman i wsp. opublikowali artykuły o różnych rodzajach laserów i ich wpływie na próchnicę oraz tkanki twarde zębów [1, 2]. W latach 80. pojawiły się pierwsze doniesienia o zastosowaniu laserów Nd:YAG w celu profi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

reklama

Sklep

Dysfunkcje narządu rzucia (e-book)

Dysfunkcje narządu rzucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Ortodoncja w Praktyce

Ortodoncja w Praktyce

350,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.