Zdrowie jamy ustnej a zdrowie ogólne – nowa odsłona na IDS 2023
Reklama

Zdrowie jamy ustnej a zdrowie ogólne – nowa odsłona na IDS 2023

Związek pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem całego organizmu jest niezaprzeczalny i to stanowi kierunek współczesnej periodontologii, który będzie prezentowany podczas IDS 2023 wraz z propagowaniem wytycznych S3. Przypominamy, że jubileuszowa edycja międzynarodowych targów IDS odbędzie się w formie hybrydowej, a udział w niej potwierdziło już wiele firm stomatologicznych z całego świata, o czym informowaliśmy TU. 14-18 marca przyszłego roku będziemy mogli po raz kolejny wziąć udział w jednej z największych wystaw branży stomatologicznej na świcie.

Wytyczne S3 Europejskiej Federacji Periodontologii (EFP) zostały wdrożone w Niemczech w leczeniu przyzębia od połowy 2021 roku. Wywołało to szereg pozytywnych impulsów. W ten sposób „Omówienie wyjaśnienia i terapii periodontologicznej” (ETD) oraz „Instrukcja higieny jamy ustnej dla konkretnego pacjenta” (OHI) mogą być rozliczane zgodnie z ogólnokrajową taryfą opłat (BEMA). Podkreśla to znaczenie konsekwentnej terapii i profilaktyki periodontologicznej. Jej głównym celem jest zaangażowanie pacjenta we wszystkie cztery etapy terapii. Dlatego też ważną rolę odgrywa pielęgnacja jamy ustnej w domu, rzucenie palenia i optymalna kontrola cukrzycy, gdyż zapalenie przyzębia sprzyja szeregowi wtórnych chorób związanych z cukrzycą i może zwiększyć śmiertelność.

To pokazuje ścisły związek między zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem ogólnym. Ponadto paradontoza wiąże się m.in. z reumatyzmem, zawałami serca, udarami i przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Stało się to oczywiste dla dużej liczby pacjentów dopiero w wyniku pandemii. Szeroki przekrój społeczeństwa wie: dokładna terapia i profilaktyka przyzębia może pomóc w zapobieganiu ciężkiemu przypadkowi COVID-19. Ponieważ pacjenci z COVID-19 wykazujący zapalenie przyzębia są bardziej narażeni na cięższy przechodzenie choroby. W związku z tym pacjent może wymagać przyjęcia na intensywną terapię lub sztucznego oddychania.

Pacjentów można przekonać do konsekwentnej profilaktyki i terapii. Zespół periodontologiczny spotyka się z dużą gotowośćcią do podjęcia działań zapobiegawczych, ponieważ leczenie i profilaktykę periodontologiczną uważa się za niezbędne ze względu na katalizę COVID-19. Do domowej pielęgnacji jamy ustnej dostępne są środki pomocnicze: szczoteczki do zębów, pasta do zębów, nici dentystyczne itp. Płyny do płukania jamy ustnej okazują się skuteczne w zmniejszaniu ryzyka infekcji, która – zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Uniwersytecie Claude’a Bernharda w Lyonie – zmniejsza się o 71% już po jednym płukaniu i wspomaga układ odpornościowy w walce z infekcją.

W przypadku periimplantitis zaleca się stosowanie pasty przeciwbakteryjnej i przeciwzapalnej na szczoteczce międzyzębowej oprócz zwykłych procedur czyszczenia. W ten sposób składniki aktywne podczas mycia zębów docierają szczególnie do powierzchni granicznych między implantem a tkanką. Podłożem tej strategii jest to, że w przeciwieństwie do naturalnego zęba, implant nie jest szczególnie chroniony przez płyn dziąsłowy.

Do profesjonalnego usuwania płytki nazębnej wykorzystywane są narzędzia ręczne, ultradźwięki i nagłośnienie. Oprócz tego możliwe jest polerowanie powietrzem przy użyciu różnych roztworów, takich jak proszki na bazie erytrytolu – nad- lub poddziąsłowo.

Podobnie jak w przypadku domowej pielęgnacji jamy ustnej, periimplantitis również służy profesjonalna higienizacja. Na przykład do usuwania kamienia nazębnego i złogów można zastosować specjalne niewibracyjne systemy ultradźwiękowe. W przypadku zaawansowanego zapalenia przyzębia konieczna może być chirurgia tkanek miękkich zgodnie z wytycznymi S3 na 3. etapie terapii. W późniejszej regeneracji tkanek ważniejszą rolę mogą odgrywać autologiczne koncentraty krwi, takie jak PRF (fibryna bogatopłytkowa).

„Zróżnicowane podejścia pokazują, jak indywidualnie rozważa się i prowadzi terapię i profilaktykę zapalenia przyzębia i periimplantitis” – podsumował Mark Stephen Pace, przewodniczący Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Stomatologii e.V. (VDDI). „Ponieważ odpowiednie środki mają wpływ nie tylko na jamę ustną, wizyta u dentysty jest niezbędnym elementem kompleksowej strategii profilaktycznej. Jako wiodące targi branży dentystycznej, IDS 2023 oferuje idealną koncepcję i narzędzia dla skutecznej i efektywnej opieki dentystycznej oraz wymianę doświadczeń z profesjonalistami.”

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wydarzenia na stronie organizatora.

Strona Główna IDS 2023.

Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.

Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.

Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami z branży.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.