Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej - obchody ŚDZJM

Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej

Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej – tak zatytułowana jest broszura, która powstała w związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej i jest dostępna na na stronie akcji profilaktycznej Polska mówi aaa.

Jak możemy przeczytać we wstępie do broszury: Kondycja jamy ustnej ma kluczowe, lecz niestety często nieuświadomione lub pomijane znaczenie, dla zdrowia całego organizmu. Zły stan zębów lub/i dziąseł może mieć istotny wpływ na powstanie chorób ogólnoustrojowych i to często niezależnie od innych czynników ryzyka. Może również przyspieszać powstanie problemów ze zdrowiem lub mieć wpływ na cięższy przebieg choroby, powikłania czy też mniejszą efektywność terapii. (FDI (World DentalFederation; Światowa Federacja Dentystyczna) uznaje fundamentalne znaczenie zdrowia jamy ustnej dla zdrowia całego organizmu i dobrego samopoczucia. W swoim najnowszym dokumencie Vision 2030: Delivering Optimal Ora lHealth for All definiuje kluczowe filary dla stomatologii w perspektywie do 2030 roku, które zakładają m.in.: zintegrowanie stomatologii z ogólnym systemem zdrowia, holistyczne podejście do pacjenta, współpracę pomiędzy lekarzami stomatologami, a lekarzami innych specjalności. Takie kompleksowe podejście do pacjenta i jego stanu zdrowia ma zapewnić efektywniejszą prewencję zdrowotną, a także skuteczniejsze leczenie chorób zarówno jamy ustnej, jak i innych problemów ogólnoustrojowych.)

Ocena stanu jamy ustnej powinna być stałym elementem wywiadu i badania przeprowadzanego przez lekarza pierwszego kontaktu, czy też specjalistę. Objawy zapalenia tkanek przyzębia, w tym zapalenia dziąseł, mogą być łatwo ocenione przez lekarzy wszystkich specjalności, a są to:

  • zaczerwienienie dziąseł wzdłuż linii zębów,
  • tkliwe, obrzęknięte, skłonne do krwawień dziąsła (w trakcie mycia i podczas jedzenia nawet niezbyt twardych pokarmów),
  • nadwrażliwość szyjek zębowych na ciepło i zimno,
  • suchość, niesmak i brzydki zapach z ust,
  • obnażanie szyjek zębowych,
  • rozchwianie zębów.

Pacjenci, u których zaobserwowane zostają powyższe objawy powinni zostać bezwzględnie skierowani do lekarza stomatologa, zwłaszcza gdy objawy są bardzo nasilone.

Serwis dentalmaster.pl oraz czasopismo TPS-Twój Przegląd Stomatologiczny jest patronem obchodów Świętego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Zachęcamy do lektury broszury, przekazywania wiedzy pacjentom i śledzenia akcji na stronie Polska mówi aaa.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami z branży. Przypominamy także, że zapis do newslettera zapewnia cotygodniowy dostęp do najnowszych informacji branżowych, które specjalnie dla Ciebie przygotujemy w atrakcyjnej, skorconej formie.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.