10 faktów na 10 lat Fundacji do walki z rakiem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie”
Początki Fundacji nie były łatwe. Większość stomatologów niewiele wiedziała na temat nowotworów w obrębie jamy ustnej. Przez lata wzrosła świadomość problemu a dentyści coraz częściej zwracają uwagę na podejrzane zmiany w jamie ustnej, zachowując czujność onkologiczną podczas badania pacjenta. Dużą rolę odegrała w tym Fundacja „Z uśmiechem przez życie”. Przeczytajcie kilka faktów na jej temat!
1. Fundacja jest pierwszą i jedyną w Polsce Organizacją Pożytku Publicznego zajmującą się profilaktyką raka jamy ustnej
Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat tych nowotworów wśród stomatologów, higienistek i pacjentów w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć.
2. Konferencje i szkolenia dla lekarzy stomatologów
W ciągu 10-u lat działalności Fundacja była organizatorem lub współorganizatorem 6 konferencji poświęconych nowotworom jamy ustnej oraz licznych szkoleń z zakresu badań klinicznych i przesiewowych dla stomatologów.
3. Dni otwarte w gabinetach stomatologicznych – Akcja „Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa”
- 157 przeprowadzonych dni otwartych;
- 110 gabinetów stomatologicznych, które wzięły w nich udział;
- 5762 przebadanych pacjentów z tego 790 skierowanych do dalszej diagnostyki.
4. Strona internetowa
Fundacja prowadzi stronę internetową, na której zawarte są informacje na temat raka jamy ustnej, jego przyczyn, możliwości zapobiegania i metod jego wczesnego wykrycia. Umieszczone są również filmy edukacyjno-instruktażowe dla lekarzy (badania kliniczne, linki do urządzeń diagnostycznych itp.), informacje o gabinetach, które prowadzą badania profilaktyczne w kierunku raka jamy ustnej a od 2016 informacje o ogólnopolskim Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
Fundacja jest również obecna z najświeższymi informacjami na temat nowotworów głowy i szyi na Facebooku.Samokontrola jamy ustnej – materiały edukacyjne dla lekarzy i pacjentów
Fundacja prowadzi edukację wśród lekarzy oraz pacjentów. Opracowuje i udostępnia materiały informacyjne dla obu grup – ulotki oraz filmiki instruktażowo-edukacyjne.
Inicjatywa uszczegółowienia opisu procedury „badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej raz w roku” (podkreślenie czujności onkologicznej).
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce
Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego jako następstwo przeoczonego złamania kłykcia żuchwy u dziecka
Słowa kluczowe: skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego, złamanie kłykcia żuchwy, tomodensytometria Keywords: temporomandibular joint ankylosis, fracture of the mandibular condyle, tomodensitometry Streszczenie: Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowe...
Łączne leczenie ortodontyczne i chirurgiczne ciężkiej wady zgryzu klasy III ze zgryzem krzyżowym przednim i tylnym
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono przypadek dorosłego pacjenta z ciężką szkieletową wadą zgryzu klasy III, z ewidentnym niedorozwojem szczęki i nadmiernie rozwiniętą żuchwą, co powodowało zgryz krzyżowy przedni i tylny, a także przesu...
Aparaty nakładkowe i miniimplanty ortodontyczne w leczeniu zgryzu przewieszonego u dorosłych
Słowa kluczowe: zgryz przewieszony, miniimplanty, nakładki Keywords: scissor bite, miniscrews, aligners Streszczenie: Zgryz przewieszony nie ulega samoistnej korekcji. Stopniowo pogarsza się w wyniku nadmiernego wyrzynania się zębów, negatywnie wp...