10 faktów na 10 lat Fundacji "Z uśmiechem przez życie"

10 faktów na 10 lat Fundacji do walki z rakiem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie”

Początki Fundacji nie były łatwe. Większość stomatologów niewiele wiedziała na temat nowotworów w obrębie jamy ustnej. Przez lata wzrosła świadomość problemu a dentyści coraz częściej zwracają uwagę na podejrzane zmiany w jamie ustnej, zachowując czujność onkologiczną podczas badania pacjenta. Dużą rolę odegrała w tym Fundacja „Z uśmiechem przez życie”. Przeczytajcie kilka faktów na jej temat!

1. Fundacja jest pierwszą i jedyną w Polsce Organizacją Pożytku Publicznego zajmującą się profilaktyką raka jamy ustnej

Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat tych nowotworów wśród stomatologów, higienistek i pacjentów w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć.

2. Konferencje i szkolenia dla lekarzy stomatologów

W ciągu 10-u lat działalności Fundacja była organizatorem lub współorganizatorem 6 konferencji poświęconych nowotworom jamy ustnej oraz licznych szkoleń z zakresu badań klinicznych i przesiewowych dla stomatologów.

3. Dni otwarte w gabinetach stomatologicznych – Akcja  „Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa”
  • 157 przeprowadzonych dni otwartych;
  • 110 gabinetów stomatologicznych, które wzięły w nich udział;
  • 5762 przebadanych pacjentów z tego 790 skierowanych do dalszej diagnostyki.
4. Strona internetowa

Fundacja prowadzi stronę internetową, na której zawarte są informacje na temat raka jamy ustnej, jego przyczyn, możliwości zapobiegania i metod jego wczesnego wykrycia. Umieszczone są również filmy edukacyjno-instruktażowe dla lekarzy (badania kliniczne, linki do urządzeń diagnostycznych itp.), informacje o gabinetach, które prowadzą badania profilaktyczne w kierunku raka jamy ustnej a od 2016 informacje o ogólnopolskim Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
Fundacja jest również obecna z najświeższymi informacjami na temat nowotworów głowy i szyi na Facebooku.Samokontrola jamy ustnej – materiały edukacyjne dla lekarzy i pacjentów

Fundacja prowadzi edukację wśród lekarzy oraz pacjentów. Opracowuje i udostępnia materiały informacyjne dla obu grup – ulotki oraz filmiki instruktażowo-edukacyjne.

Inicjatywa uszczegółowienia opisu procedury „badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej raz w roku” (podkreślenie czujności onkologicznej).

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.