10 pozamedycznych kompetencji profesjonalnej asystentki
Gdy rozmawiam z asystentkami w trakcie prowadzonych przeze mnie szkoleń, bardzo często zauważam, że postrzegają one swój profesjonalizm i kompetencje w pracy wyłącznie przez pryzmat umiejętności medycznych – zdobytych w trakcie formalnego procesu edukacji bądź też w wyniku doświadczenia zawodowego.
Pytanie, jakie jeszcze umiejętności, niezwiązane stricte z asystowaniem lekarzowi, przygotowywaniem gabinetu do zabiegu, mieszaniem mas, ze sterylizacją itd., powinny rozwijać w trakcie swojej pracy, często budzi ich konsternację. Co ciekawe, ta kwestia spotyka się z zupełnie inną reakcją lekarzy, którzy nie mają problemów z określeniem, jaka powinna być (oprócz tego,że zorientowana w czynnościach medycznych) profesjonalna asystentka. Wraz z zespołem, pod kierownictwem Mariusza Obody, postanowiliśmy to sprawdzić i zadaliśmy kilkudziesięciu lekarzom to samo pytanie: co jeszcze, oprócz umiejętności medycznych, posiada dobra asystentka? Co ciekawe, pojawiające się odpowiedzi różnych lekarzy były do siebie bardzo zbliżone i można było je zamknąć w 10 kategoriach. Poniżej przedstawiam poza medyczne kryteria, które są ważne dla lekarzy w pracy z asystentkami. Wierzę, że zachęci to Państwa do refleksji, na czym warto skupić uwagę w trakcie swojego rozwoju zawodowego.
Nawiązywanie relacji z pacjentem, wprowadzanie do gabinetu
W większości gabinetów to asystentka jest odpowiedzialna za wprowadzenie pacjenta do gabinetu. Przyznacie jednak Państwo, że można to zrobić na wiele różnych sposobów, znacznie różniących się poziomem profesjonalizmu. Lekarze zdecydowanie zwracają uwagę na to, że szczególnie w przypadku pacjenta, który przychodzi do gabinetu po raz pierwszy, poproszenie go do gabinetu [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!