15 faktów i mitów dotyczących znieczulenia stomatologicznego

Wyszukaj w serwisie

15 faktów i mitów dotyczących znieczulenia stomatologicznego. Rozwiązania zmniejszające niepokój i poprawiające jakość

Wystarczy wstrzyknąć większą ilość znieczulenia, aby zwiększyć jego siłę. PRAWDA

Wstrzyknięcie większej objętości anestetyku pomaga zwiększyć moc znieczulenia. Jednak im bardziej punkt wstrzykiwania oddala się od jego „celu” (wierzchołków korzeni), tym jest ono mniej efektywne. Mimo że zwiększenie ilości pomaga nieco zwiększyć moc znieczulenia, nadal głównym czynnikiem jest to, jak blisko wierzchołka znajduje się punkt iniekcji (13).

W celu skutecznego znieczulenia nerwu zębodołowego dolnego zaleca się włączenie dodatkowych technik iniekcyjnych. PRAWDA

Nawet w przypadku doskonałej techniki podania znieczulenia w okolicy nerwu zębodołowego dolnego, według badań nie powiedzie się ono w 15 do 40% przypadków (1, 7). Powodem jest niestała aktywność włókien nerwów aferentnych (czuciowych, dośrodkowych) pochodzących ze splotu szyjnego, nerwu żuchwowo-gnykowego, nerwu dwubrzuścowego i nerwu językowego (1). Biorąc pod uwagę, że nie znamy liczby ani dokładnej lokalizacji tych włókien nerwowych, zaleca się stosowanie wielu dodatkowych technik w różnych miejscach, aby uzyskać oczekiwany rezultat (6). Liczne i niespójne systemy aferentne nerwów żuchwowych utrudniają przewidzenie wyniku znieczulenia nerwu zębodołowego dolnego!

Aby skutecznie znieczulić ząb z zapaleniem miazgi, zawsze konieczne jest połączenie różnych technik. FAŁSZ

Sto lat temu Nogué zauważył, że znieczulenie tkanek zapalnych (zębów z zapaleniem miazgi) było trudne, a czasem wręcz niemożliwe (8). Obserwacja ta doprowadziła do poszukiwania dodatkowych technik, w tym w ostateczności znieczulenia domiazgowego. Ta technika obarczyła nasz zawód złą sławą i sprawiła, że duża licz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.