15 faktów i mitów dotyczących znieczulenia stomatologicznego. Rozwiązania zmniejszające niepokój i poprawiające jakość
Można uniknąć ugryzienia się po znieczulenia u dzieci i dorosłych. PRAWDA
Ugryzienie się po znieczuleniu (zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych) stanowi jego niepotrzebny efekt uboczny. Naciek nadokostnowy środka znieczulającego powoduje znieczulenie policzków i ust. Z kolei znieczulenie nerwu zębowego dolnego generuje dodatkową anestezję ust i języka.
Można tego uniknąć albo wstrzykując fentolaminę (13), która hamuje działanie środka wazoaktywnego po zabiegu klinicznym, albo zastępując znieczulenie nadokostnowe i/lub znieczulenie nerwu zębodołowego dolnego znieczuleniem śródkostnym, które nie generuje niepotrzebnego znieczulenia.
Martwica dziąseł jest spowodowana uciskiem. PRAWDA
Martwica dotyczy przede wszystkim tkanek podniebienia i dziąsła właściwego, które są gęste, słabo uwodnione i nierozciągliwe. Podczas iniekcji płyny biologiczne są wypłukiwane i zastępowane niebiologicznym płynem o kwaśnym pH, zawierającym środek wazoaktywny o miejscowym działaniu zwężającym naczynia. W pojawieniu się martwicy biorą udział następujące czynniki:
- wstrzyknięta ilość znieczulenia, która może spowodować mechaniczny ucisk naczyń,
- pH roztworu, które jest zawsze kwaśne, od 3 do 5,5,
- silniejszy lub słabszy skurcz naczyń spowodowany przez substancję aktywną.
Ciśnienie generowane podczas iniekcji, które jest potrzebne do przeniknięcia płynu znieczulającego do gęstych tkanek może być wysokie. Ono jednak nie powoduje żadnego przedłużającego się ucisku, który mógłby spowodować martwicę. W przeciwnym razie wstrzyknięta ciecz wydostawałaby się na zewnątrz po wstrzyknięciu. Martwica może być spowodowana przez pH oraz ilość roztworu znieczulającego, a także [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!