Różne techniki odbudowy bezpośredniej na przykładzie pacjenta
Reklama

Różne techniki odbudowy bezpośredniej na przykładzie jednego pacjenta

Title: Various direct restoration techniques in one patient case
Streszczenie: Dzięki nowoczesnym kompozytom na bazie żywic możliwe jest estetyczne leczenie praktycznie każdego pacjenta wymagającego odbudowy bezpośredniej przy użyciu jednej z tych technik.
Słowa kluczowe: odbudowa bezpośrednia, kompozyty, próchnica
Summary: Thanks to modern resin-based composites, it is possible to aesthetically treat virtually every patient requiring direct reconstruction using one of these techniques.
Keywords: direct restoration, composites, caries

Odbudowy jedno- czy wielowarstwowe? Dzięki nowoczesnym kompozytom na bazie żywic możliwe jest estetyczne leczenie praktycznie każdego pacjenta wymagającego odbudowy bezpośredniej przy użyciu jednej z tych technik. Jeśli ubytek jest stosunkowo niewielki, wystarczające może być zastosowanie jednego odcienia opakerowego materiału kompozytowego – zwłaszcza gdy odbudowywany ząb znajduje się w odcinku bocznym. Większe ubytki i te zlokalizowane w odcinku estetycznym mogą wymagać połączenia m.in. dwóch różnych odcieni – jednego zastępującego zębinę i jednego przeziernego, niczym szkliwo – w celu dokładnego odwzorowania właściwości optycznych naturalnego zęba.

CLEARFIL MAJESTY™ ES-2, Kuraray Noritake Dental Inc. oferuje kompletny zestaw materiałów kompozytowych zaprojektowany z myślą o uproszczeniu procedur zarówno w podejściu jedno-, jak i wielowarstwowym. CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 Classic to klasyczny materiał kompozytowy przeznaczony do techniki jednowarstwowej, składający się z 18 odcieni o uniwersalnej przezierności. W wymienionych materiałach wybór odcienia jest oparty na podstawie wstępnego doboru jasności, co oznacza, że jasność jest dobierana jako pierwsza, a odcień i nasycenie koloru jako drugie (przy użyciu wzornika kolorów VITA Classical A1-D4). Natomiast CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 Universal został opracowany z myślą o tych, którzy chcą całkowicie zrezygnować z określania koloru. Składa się on tylko z dwóch odcieni dla odcinka przedniego i jednego odcienia dla odcinka bocznego, dobieranych bez wykorzystania kolornika. Rozwiązaniem dla techniki wielowarstwowej jest CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 Premium: umożliwia on odwzorowanie naturalnych struktur szkliwa i zębiny za pomocą siedmiu odcieni szkliwnych, siedmiu odcieni zębinowych i czterech odcieni translucentnych. Jego wyjątkową właściwością są tak opracowane kombinacje odcieni, aby szkliwo i zębina w jednym kolorze Premium z jedną kombinacją kolorów Premium obejmowały trzy odcienie z kolornika VITA Classical. Naturalne wkomponowanie się i dopasowanie do koloru tkanek zęba uzyskano dzięki technologii Light Diffusion.

Sprawdź inne artykuły z kategorii STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA.

Wszystkie trzy warianty materiału CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 są ze sobą kompatybilne i oferują tak samo korzystne właściwości użytkowe. Zastosowanie różnych technik, odcieni i stopnia opakerowości zademonstrowano na przykładzie poniższego przypadku klinicznego.

Młody pacjent z licznymi zmianami próchnicowymi

24-letnia pacjentka została skierowana z Kliniki Stomatologii Zachowawczej Wydziału Stomatologicznego Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach w Grecji. Pacjentka zgłosiła się z licznymi ubytkami próchnicowymi na powierzchniach stycznych, które wymagały leczenia odtwórczego. Na podstawie badania klinicznego i radiologicznego stwierdzono następujące zmiany:

Pierwszy kwadrant (w szczęce po stronie prawej):

  • siekacz boczny – ubytek dystalnie (klasa III);
  • pierwszy przedtrzonowiec – ubytki mezjalnie i dystalnie (klasa II);
  • drugi przedtrzonowiec – ubytki mezjalnie i dystalnie (klasa II);
  • pierwszy trzonowiec – ubytek mezjalnie (klasa II).

Drugi kwadrant (w szczęce po stronie lewej):

  • siekacz boczny – ubytek dystalnie (klasa III);
  • pierwszy przedtrzonowiec – ubytek mezjalnie (klasa II);
  • drugi przedtrzonowiec – ubytki mezjalnie i dystalnie (klasa II);
  • pierwszy trzonowiec – ubytek mezjalnie (klasa II).

Trzeci kwadrant (w żuchwie po stronie lewej):

  • pierwszy trzonowiec – ubytek dystalnie (klasa II);
  • drugi trzonowiec – ubytek mezjalnie (klasa II).

Ubytki opracowano w technice stopniowego usuwania próchnicy, a następnie odbudowano za pomocą CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 w technice jedno- lub wielowarstwowej w zależności od wielkości i rozległości ubytków.

Sytuacja wyjściowa

Odbudowa zębów w pierwszym kwadrancie

Sześć zmian próchnicowych w tym kwadrancie odtworzono w trzech etapach. Na początkowym etapie leczenie objęło pierwszy ząb trzonowy i drugi ząb przedtrzonowy. Otwarcie większego ubytku mezjalnego pierwszego trzonowca zapewniło dostęp do mniejszej zmiany na dystalnej powierzchni przedtrzonowca. Po opracowaniu ubytków próchnicowych założono koferdam z klamrą na drugim zębie trzonowym. Szkliwo w ubytkach poddano działaniu wytrawiacza na bazie kwasu fosforowego przez 15 sekund, a następnie zastosowano CLEARFIL™ Universal Bond Quick (Kuraray Noritake Dental Inc.) zgodnie z instrukcją producenta. Zastosowano system matryc sekcyjnych z pierścieniami w celu odtworzenia prawidłowej morfologii punktu stycznego i przestrzeni międzyzębowej. Do odbudowy obydwu ubytków zastosowano materiał CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 Premium w odcieniach A3D i A2E. Wykończenie i polerowanie powierzchni zgryzowej wykonano za pomocą silikonowych kielichów i dysków TWIST™ DIA for Composite na końcówce wolnoobrotowej.

Sprawdź produkty stomatologiczne dostępne w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.

W drugim etapie dystalna zmiana na pierwszym i mezjalna zmiana na drugim przedtrzonowcu zostały odtworzone w identycznej procedurze przy użyciu CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 Premium w odcieniu A3D i CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 Classic w odcieniu A3. Następnie zastosowano odmienne podejście podczas leczenia zmian na powierzchni dystalnej siekacza bocznego i na powierzchni mezjalnej pierwszego zęba przedtrzonowego. Ze względu na niewielki rozmiar i dobry dostęp do opracowanych ubytków wybrano technikę jednowarstwową przy użyciu CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 Classic w odcieniu A3. Pomiędzy siekaczem bocznym a kłem umieszczono w pozycji pionowej matrycę sekcyjną do odbudowy punktów stycznych w odcinku bocznym i zabezpieczono ją klinem w celu zapewnienia prawidłowej odbudowy punktu stycznego, natomiast pomiędzy kłem a pierwszym przedtrzonowcem zastosowano matrycę i klin w tradycyjny sposób.

Odbudowa zębów w drugim kwadrancie

W przypadku niewielkiego ubytku dystalno-podniebiennego na lewym siekaczu bocznym szczęki, technika jednowarstwowa z zastosowaniem materiału kompozytowego CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 Classic w odcieniu A3 również przyniosła estetyczne rezultaty. Cztery ubytki w bocznej części kwadrantu zostały odbudowane w dwóch etapach – dla każdej pary ubytków zlokalizowanych na powierzchniach stycznych – przy użyciu kombinacji CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 Premium w odcieniu A3D i CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 Classic w odcieniu A1.

Odbudowa zębów w trzecim kwadrancie

W tym kwadrancie tylko pojedyncza para zmian na powierzchniach stycznych wymagała leczenia odtwórczego. Ze względu na korzystną lokalizację obydwu ubytków próchnicowych ponownie wybrano procedurę jednoczesnej ich odbudowy. Chociaż rozległość ubytku była porównywalna z ubytkami w odcinkach bocznych szczęki, przeprowadzono odbudowę jednowarstwową przy użyciu materiału CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 Classic (odcień A3).

Wnioski

W przedstawionym przypadku klinicznym zastosowano kilka różnych odcieni, przezierności i kombinacji materiału kompozytowego CLEARFIL MAJESTY™ ES-2, zarówno w technice jedno-, jak i wielowarstwowej. Wszystkie kombinacje i techniki przyniosły dobre rezultaty. Jak pokazano na fot. 4, przezierność szkliwa materiału CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 Premium jest wyraźnie większa niż ta w uniwersalnym odcieniu uniwersalnego CLEARFIL MAJESTY™ ES-2 Classic. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że przezierność odcieni szkliwnych jest bardzo korzystna w przypadku estetycznych odbudów w odcinku przednim, podczas gdy w przypadku odbudów w odcinku bocznym podejście oparte na odcieniach uniwersalnych jest wystarczające pod względem estetycznym, zwłaszcza w przypadku odbudów średniej wielkości, jak pokazano na fot. 9. Jest to niewątpliwie dowód na zastosowanie technologii Light Diffusion, która dopasowuje odcień i nasycenie koloru do otaczających tkanek zębów.

Postępowanie ze wszystkimi opisanymi materiałami kompozytowymi jest wygodne: nie kleją się do narzędzi, idealnie dopasowują się do ścian ubytku i umożliwiają precyzyjne modelowanie powierzchni zgryzowej. Polerowanie za pomocą silikonowych kielichów i TWIST™ DIA for Composite jest łatwe i szybkie oraz nadaje naturalny połysk na powierzchni.

dr Ioannis Memis – Wydział Stomatologii Zachowawczej, Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach, Grecja

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

750,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

249,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.