Amalgamat - co dalej z tym wypełnieniem? - dentalmaster.pl

Wyszukaj w serwisie

Co dalej z amalgamatem?

Komunikat Komisji Stomatologicznej NRL z dnia 26 kwietnia 2022r. w sprawie ustaleń dotyczących polityki ograniczania zużycia, emisji rtęci do środowiska oraz segregacji odpadów amalgamatu.

Po dwóch spotkaniach z Ministerstwem Klimatu i Środowiska przy udziale Ministerstwa Zdrowia (7.12.2021, 6.4.2022) w sprawie obowiązków wynikających z art. 10 ust 4 rozporządzenia PEiR2017/852 ws. rtęci, tj. wyposażeniem gabinetów stomatologicznych w separatory amalgamatu uzgodniono:

  • wycofanie amalgamatu stomatologicznego ze świadczeń gwarantowanych dla całej populacji pacjentów,
  • wprowadzenie świadczenia usunięcia wypełnienia amalgamatowego – trwają zaawansowane prace w MZ nad wdrożeniem projekt rozporządzenia MZ z dnia 17.2.2022 o zmianie rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego określającego szczegóły realizacji tych rozwiązań,
  • kwalifikacja odpadów amalgamatowych: odpady amalgamatowe mające kontakt z materiałem biologicznym (ślina, zęby) należy zaliczać do kategorii 180103, poza czystymi, niewykorzystanymi resztkami amalgamatu z kapsułek, które należy zaliczać do 180110,
  • uznaje się za wystarczającą realizację Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rtęci i obowiązku wyposażenia gabinetów stomatologicznych w separatory amalgamatu poprzez wprowadzenie procedury usunięcia wypełnienia amalgamatowego z wykorzystaniem separatora amalgamatu przez gabinety współpracujące z NFZ. Nie ma uzasadnienia dla objęcia tym obowiązkiem gabinetów funkcjonujących na rynku komercyjnym. Tym samym realizacja nałożonego obowiązku wyposażenia gabinetów stomatologicznych w separatory amalgamatu zostanie spełniona po wprowadzeniu rozporządzenia w sprawie zmiany rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego,
  • nie planuje się wprowadzenia refundacji zakupu separatorów amalgamatu,
  • kontrola w zakresie eksploatacji separatorów amalgamatu ma zostać powierzona Urzędowi Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i ma być opisana w nowo projektowanej ustawie o krajowym systemie nadzoru rynku.

Przewodniczący Komisji
Andrzej Cisło

Źródło: nil.org.pl

Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.

Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.

Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami z branży.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.