Analiza nawyków higienicznych u pacjentów użytkujących aparaty ruchome
Streszczenie: Wstęp. Aparaty ruchome są stosowane w okresie uzębienia mlecznego i mieszanego. Pozwalają one na lepszą higienę jamy ustnej niż aparaty stałe, jednak wymagają dobrej współpracy pacjenta i opiekuna, by efekty leczenia były zgodne z pożądanymi.
Cel. Celem pracy była odpowiedź na pytanie, czy dzieci leczone aparatami wyjmowanymi przestrzegają zaleceń ortodonty oraz jakie są ich zachowania higieniczne. Metody. Do badania wykorzystano ankietę przeprowadzoną w Zakładzie Ortodoncji WUM wśród 30 pacjentów użytkujących aparaty wyjmowane oraz ich 30 opiekunów. Ankieta składała się z 9 pytań. Otrzymane dane poddano analizie statystycznej za pomocą pakietu statystycznego R 3.2.3. Wyniki. Przeprowadzone badania dowiodły niedostatecznej higieny jamy ustnej pacjentów (ok. 50% pacjentów myje zęby dwa razy dziennie) oraz wykazały niedostateczny czas noszenia aparatów zdejmowanych.
Słowa kluczowe: aparat ruchomy, aparat wyjmowany, dobowy czas noszenia, higiena jamy ustnej, płytka nazębna
Aparaty wyjmowane są stosowane m.in. do leczenia wad zgryzu w uzębieniu mlecznym i mieszanym (1). Okres wymiany uzębienia na stałe jest jednoimienny z tzw. młodzieńczym buntem oraz przemianą hormonalną. Czynniki te nie sprzyjają właściwemu utrzymaniu higieny nie tylko jamy ustnej, ale i aparatu, jak również wpływają negatywnie na przestrzeganie zaleceń lekarza, jeżeli chodzi o dobowy czas użytkowania aparatu, od czego – jak wiadomo – zależą wyniki leczenia (2).
W Polsce leczenie aparatami wyjmowanymi zostało włączone przez Narodowy Fundusz Zdrowia do puli zabiegów refundowanych dla pacjentów do 13. roku życia. Alokowane w ten sposób środki powinny być zatem jak [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!