Lek. dent. Aneta Furtak: Periodontologia jest bardzo szeroką dziedziną - dentalmaster.pl
Reklama

Lek. dent. Aneta Furtak: Periodontologia jest bardzo szeroką dziedziną

Choroby przyzębia są współcześnie problemem bardzo powszechnie występującym u pacjentów. Lek. dent. Aneta Furtak opowiada o swojej pracy jako specjalista periodontolog, o tym, na co lekarz dentysta powinien zwracać uwagę, przyjmując pacjenta periodontologicznego (i nie tylko) oraz o profilaktyce stomatologicznej.

Aneta Furtak: Periodontologia jest dziedziną bardzo szeroką
fot. arch. A. Furtak

Pani Doktor, wśród aktywności na polu nowoczesnej stomatologii zajmuje się Pani problemami dotyczącymi chorób przyzębia. Czy ta dziedzina charakteryzuje się jakąś specyfiką w odniesieniu do innych działów? Jakie predyspozycje i umiejętności powinny charakteryzować periodontologa?

Choroby przyzębia są obecnie bardzo powszechnym problemem występującym u naszych pacjentów. Część z nich jest świadoma problemu, jednak zatrważająca większość uważa krwawienie z dziąseł za coś zupełnie „normalnego” i występującego „od zawsze”. Sytuacji tej nie poprawiają wszechobecne spoty reklamowe oferujące produkty mające zlikwidować problem bez udziału lekarza dentysty czy higienistki stomatologicznej. A także dość popularne przekonanie, że paradontozy się nie leczy, a pacjenta periodontologicznego czeka nieunikniona utrata zębów. Powinniśmy być bardzo czujni na tym polu i uświadamiać pacjentów, że nieleczone zapalenie dziąseł, objawiające się właśnie powszechnym krwawieniem, może doprowadzić do poważnym zmian w strukturze wyrostka kostnego i w konsekwencji u osób podatnych doprowadzić nawet do konieczności usunięcia zębów. Każdy lekarz dentysta jest zobowiązany do monitorowania zdrowia nie tylko zębów, ale również otaczających je tkanek. Warto zbadać sondą periodontologiczną zarówno pacjentów pierwszorazowych, jak i tych stałych, zgłaszających się na regularne przeglądy. Tak naprawdę zdrowie tkanek otaczających zęby jest fundamentem dla każdej aktywności stomatologicznej. W stomatologii zachowawczej umożliwia nam prawidłowe i szczelne odbudowy ubytków przydziąsłowych klasy II i V, w endodoncji pozwala na leczenie stanów endo-perio. Stabilne, zdrowe tkanki otaczające ząb są niezbędne do wykonania trwałych uzupełnień stałych (koron, mostów) oraz ruchomych. Leczenie ortodontyczne może być bezpiecznie przeprowadzone u pacjentów z wyleczonymi stanami zapalnymi dziąseł i przyzębia, należy również zwrócić uwagę, czy poradzą oni sobie z higieną i kontrolą miękkiej płytki bakteryjnej podczas użytkowania aparatu ortodontycznego. Również w chirurgii zdrowie tkanek przyzębia jest istotne szczególnie w kontekście implantologii oraz wytworzenia strefy dziąsła przyczepionego, które będzie ochraniało zarówno sam implant, jak i kość, w którą został wszczepiony. Powyższe informacje wskazują, że właśnie od oceny tkanek przyzębia należałoby rozpocząć diagnozowanie oraz leczenie pacjentów. Periodontologia jest dziedziną bardzo szeroką i można podzielić ją na kilka podgrup: leczenie choroby przyzębia, mikrochirurgię periodontologiczną, implantologię oraz leczenie chorób błon śluzowych. Każda z tych dziedzin wymaga od lekarza przede wszystkim cierpliwości, zarówno podczas procesu diagnozy, terapii, ale też w oczekiwaniu na efekty leczenia. Pacjenci cierpiący na chorobę przyzębia, która jest chorobą przewlekłą, podobnie jak nadciśnienie czy cukrzyca, często muszą pozostać pod kontrolą do końca życia. Jednak chorobę tę można z powodzeniem zatrzymać, maksymalnie spowolnić i kontrolować. Wprowadzając pacjenta w stan remisji choroby przyzębia, musimy pamiętać, że na zawsze już pozostanie on pacjentem periodontologicznym.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.