Autoklaw w gabinecie stomatologicznym – co warto wiedzieć?

Autoklaw – co warto wiedzieć?

TITLE: Autoclave – what is worth knowing?

STRESZCZENIE: Narzędzia wielokrotnego użytku, które naruszają ciągłość tkanek, należą do kategorii wysokiego ryzyka i muszą być sterylizowane po użyciu. W artykule przedstawiono kryteria dotyczące wyboru odpowiedniego autoklawu do gabinetu stomatologicznego.

SŁOWA KLUCZOWE: dezynfekcja, sterylizacja

SUMMARY: Re-usable instruments which penetrate soft tissue are classifi ed as critical and should be sterilised after use. The article presets criteria for the selection of appropriate autoclave for the dental practice.

KEYWORDS: disinfection, sterilisation

Zachowanie odpowiedniej czystości w gabinecie stomatologicznym ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia nie tylko pacjentów, ale również całego personelu medycznego. Podstawą działań higienicznych w jego obrębie powinien być indywidualny plan higieny i oczywiście odpowiednie procedury higieniczne. Już na etapie planowania nowego gabinetu należy tak wybrać wyposażenie, aby jak najskuteczniej ułatwiło nam utrzymanie czystości.

Głównym czynnikiem transmisji zakażeń w gabinecie stomatologicznym są stosowane do zabiegów narzędzia. Dlatego też należy dążyć do zapewnienia ich optymalnej jałowości. Bardzo dużą rolę w zapobieganiu szerzenia się zakażeń odgrywa prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja i sterylizacja. Po odpowiednio przeprowadzonej dezynfekcji, umyciu, wysuszeniu i opakowaniu narzędzia stomatologiczne poddawane są sterylizacji. Jest to proces, w wyniku którego zostają zniszczone bakterie wraz z formami przetrwalnikowymi, prątki, grzyby i wirusy. W warunka...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.