Wpływ dystalizacji zębów trzonowych z wykorzystaniem przezroczystych nakładek ortodontycznych na pionowy wymiar zwarcia – badanie retrospektywne
Analiza statystyczna
Dla każdej zmiennej spośród rejestrowanych danych obliczono parametry statystyki opisowej.
Założenie o normalności danych zostało potwierdzone testem Shapiro-Wilka. Zatem różnice między wartościami przed leczeniem (T0) i po leczeniu (T1) porównano za pomocą testu t dla par. Poziom znamienności ustalono na P < 0,05.
Wyniki
Dane opisowe, średnie i odchylenie standardowe (SD) zarejestrowanych parametrów przedstawiono w tab. 1. Ryc. 3 przedstawia boczne zdjęcie wewnątrzustne jednego z pacjentów, przed leczeniem i po nim.
Nie zaobserwowano statystycznie znamiennej różnicy międzypunktamiczasowymiT0iT1wzakresiegłównego punktu końcowego SN-GoGn, którego średnia zmienność wyniosła 0,1 ± 2,0 stopnia. Podobnie nie zaobserwowano statystycznie znamiennej różnicy dla liniowych pomiarów wymiaru pionowego (S-Go; N-Me).
Znamienne statystycznie różnice stwierdzono dla liniowego ustawienia górnych trzonowców (6-PP, 7-PP), parametru MR i przechylenia górnych zębów trzonowych (1^PP) z p co najmniej < 0,01.
W przypadku innych analizowanych parametrów cefalometrycznych nie zaobserwowano żadnych znamiennych różnic.
Dyskusja
W piśmiennictwie zaobserwowano, że różne aparaty ortodontyczne wywierały na proces dystalizacji górnych zębów trzonowych oraz na wzorzec pionowy w płaszczyźnie strzałkowej
[...]
