Dr n. med. Barbara Obłoj: Wielospecjalistyczne leczenie w gabinecie stomatologicznym
Leczenie ortodontyczne dotyczy wielu dzieci. Kiedy rodzice powinni odwiedzić ze swymi pociechami ortodontę?
Przede wszystkim należy kontrolować rozwój uzębienia u dzieci, bo im wcześniej wykryjemy wadę, tym łatwiej będzie ją wyleczyć. Warto obserwować swoje pociechy i w przypadku niepokojących objawów zgłosić się do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym. Do takich objawów należą między innymi: zaburzenia mowy, oddychanie przez usta, niepokojący wygląd i ułożenie zębów, asymetria twarzy, odwrotny zgryz, a także nieproporcjonalnie wysunięta lub schowana broda.
Dzieci korzystają również z tzw. aparatów ruchomych? Czy istnieją konkretne wskazania, by korektę ortodontyczną przeprowadzać z wykorzystaniem wyłącznie aparatów stałych?
Dobór aparatu zależy od wielu czynników. Aparaty ruchome stosuje się w większości u dzieci, których wzrost kostny nie jest jeszcze ugruntowany – słowo „wzrost” jest tutaj kluczem. Zdejmowane aparaty ortodontyczne pozwalają nam bowiem ukierunkować u dzieci prawidłowy rozwój kości, szczególnie gdy w grę wchodzą wady o podłożu genetycznym. Możemy z ich pomocą wyleczyć m.in. zgryz krzyżowy, czyli zachodzenie zębów dolnych na górne. Aparaty stałe stosuje się u dzieci starszych, nastolatków oraz dorosłych, którzy posiadają już wszystkie stałe zęby. Służą one do poprawy zarówno drobnych defektów estetycznych, jak zaawansowanych wad zgryzu. Po tego typu leczeniu konieczne jest zastosowanie retencji w celu podtrzymania wypracowanych efektów i ustabilizowania wyleczonej wady zgryzu.
Korzystanie ze stałego aparatu ortodontycznego wiąże się z pewnymi niedogodnościami dotyczącymi estetyki uzębienia podczas leczenia, czy można obecnie [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!