Belka Doldera czy belka Vario Soft? Retencja i stabilność prac kotwiczonych na belkach retencyjnych
Tematem tego artykułu są różne systemy belkowe. Opisano w nim znaną belkę Doldera i przedstawiono rozwiązanie alternatywne.
System belki Doldera jest szeroko rozpowszechniony i był przedmiotem mojego intensywnego zainteresowania. Próbowałem zrozumieć, dlaczego wiele pracowni nadal wykorzystuje ten system, ponieważ zbyt często widywałem pacjentów użytkujących protezy kotwiczone w ten sposób, które według mnie nie spełniały należycie swojej funkcji. Głównym problemem był zbyt mały zasięg belki pomiędzy filarami (fot. 1). Często widziałem również złamane skrajne elementy belek oraz wyłamane matryce lub blaszki z protezy (fot. 2). Dlatego też chciałbym zaprezentować system belkowy Vario Soft firmy Bredent (fot. 3 i 4, s. 22).
Retencja zamiast frykcji
Moim zadaniem zdecydowaną zaletą tego systemu jest fakt, że pomiędzy częścią pierwotną a wtórną występuje retencja zamiast frykcji. Dzięki temu słychać, jak proteza wskakuje w swoje prawidłowe położenie, a pacjent jest pewny jej utrzymania. Drugą zaletą jest to, że rozpiętość belki jest niezależna od rozmieszczenia implantów. Belkę można umieścić przed lub za filarem. Dzięki temu nie muszę dostosowywać ustawienia zębów do pozycji implantów, lecz umieszczam belkę odpowiednio do ustawionych już zębów. Kolejna zaleta: matryce – dostępne w trzech różnych siłach utrzymujących – są wykonane z tworzywa sztucznego. Dzięki temu zużycie belki jest wyraźnie mniejsze. W przypadku systemu Doldera oba elementy retencyjne są z metalu. Kolejny plus to stabilność. Łączniki pomiędzy filarami belki mogę skonstruować tak jak w przypadku sprawdzonej techniki projektowania mostów.
[...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!