Białe plamy na zębach przednich. Postępowanie terapeutyczne w wybielaniu i leczeniu zachowawczym
Dlaczego białe plamy stają się bielsze w początkowej fazie wybielania?
Ważne jest, aby zwrócić uwagę, że podczas wybielania, zwłaszcza nakładkowego, początkowo białe plamy stają się bielsze i jaśniejsze, a przez to bardziej widoczne. Może to zaniepokoić pacjenta, którego należy uprzedzić o tym zjawisku. Obecność tlenu w szkliwie jest najbardziej prawdopodobną przyczyną tego stanu. Drugi czynnik to częściowe odwodnienie zębów. To z kolei jest charakterystyczne dla gabinetowej metody wybielania. Odwodnienie szkliwa jest wtedy szybsze i bardziej widoczne. W metodzie typu power stosuje się nadtlenek wodoru o dużym stężeniu, często wykorzystując także energię świetlną i cieplną przyspieszającą wybielanie.
Czasami pacjenci są przekonani, że to środek wybielający spowodował uszkodzenie powierzchni szkliwa. Zatem bardzo istotne jest, by dokładnie poinformować pacjenta o możliwych zaletach i wadach wybielania przed rozpoczęciem zabiegu oraz umieścić te uwagi w karcie pacjenta.
Długoterminowe wybielanie zębów
Czasami wybielanie nakładkowe wymaga dłuższego stosowania. Dotyczy to ciężkich przebarwień. Zazwyczaj wybielanie w warunkach domowych trwa około 2 tygodni dla zębów górnych i 3 tygodnie dla zębów dolnych. W pierwszej kolejności rozjaśnieniu poddają się brązowe, następnie pomarańczowe i żółte przebarwienia. W tym momencie białe plamy mogą się wydawać bardziej widoczne. Przedłużenie zabiegu spowoduje ich stopniowe znikanie. Kiedy dalsze rozjaśnianie nie przynosi efektu, zabieg należy zakończyć. Zwykle długoterminowe wybielanie pozwala osiągnąć kolor B1 (fot. 1 i 2, s. 52).
Mikroabrazja
[...]
