Czynniki wpływające na wypalenie zawodowe w pracy stomatologa – przegląd literatury
Dentyści muszą w praktyce zmierzyć się z wieloma stresującymi sytuacjami. Na szczycie listy znajdują się kwestie związane z czasem i planowaniem, wymagania pacjentów, pacjenci niechętni do współpracy, potrzeba wysokiego poziomu koncentracji i skupienia oraz problemy zespołowe (13). Badanie przeprowadzone w Nowej Zelandii wykazało, że najczęściej zgłaszanymi czynnikami stresującymi były: leczenie trudnych dzieci (52%), ciągła presja czasu (48%) i utrzymywanie wysokiego poziomu koncentracji (43%) (10). Strategie najczęściej stosowane do radzenia sobie ze stresem związanym z pracą obejmowały interakcje z ludźmi (78%), sport (64%) i zapominanie o pracy (59%) (13-14).
Badanie przeprowadzone przez American Dental Association (ADA) donosi, że 86% dentystów twierdzi, iż doświadcza jednego lub więcej z tych stresujących warunków w danym roku (14). Według Rada i Johnsona-Leonga dentyści są podatni na zaburzenia lękowe, depresję kliniczną i wypalenie zawodowe ze względu na sposób, w jaki praktykują stomatolodzy, i ich cechy osobiste. Przewlekłe stresory interpersonalne w miejscu pracy są silnie skorelowane z lękiem, depresją, dolegliwościami układu mięśniowo- szkieletowego, zaburzeniami snu, problemami z pamięcią i używkami, które mogą być związane z wypaleniem zawodowym (15).
Długi i nieprzewidywalny czas pracy
Dodatkowo, istotnym czynnikiem przyczyniającym się do wypalenia zawodowego wśród stomatologów jest długi czas pracy, który często sięga późnych godzin nocnych oraz obejmuje również dni weekendowe. Codzienna ekspozycja na intensywny harmonogram pracy może prowadzić do chronicznego zmęczenia oraz zaburzeń równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (16).
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!