Strach przed dentystą. Wpływ komunikowania się na dentofobię
SŁOWA KLUCZOWE: dentofobia, strach przed stomatologiem, komunikacja, relacje z pacjentem
STRESZCZENIE: W artykule prezentujemy porady, które pomogą w praktyce zniwelować u pacjentów poczucie strachu przed stomatologiem.
Im szybciej rozpoznamy intencje pacjenta, jego strach i niepewność, tym szybciej prawidłowo zareagujemy i usuniemy w miarę możliwości czynniki, które powodują jego dyskomfort.
Dentofobia to paraliżujący strach przed wizytą u dentysty. To strach, który powoduje, że na dźwięk wiertła, na specyficzny zapach w gabinecie,osoba (pacjent) ma ochotę uciec i to jak najdalej. To strach, który sprawia, że wolimy łykać tony tabletek i zrobić wszystko, aby nie przyjść do dentysty i nie otrzymać pomocy. Jest to często reakcja niezależna od nas, automatyczna. Jeśli coś nam się źle kojarzy, po prostu chcemy tego uniknąć. Często na dentofobię wpływ mają złe doświadczenia z dzieciństwa, a także obawa przed bólem oraz brak kontroli podczas zabiegu stomatologicznego. W przypadku najmłodszych równie skuteczne, a zarazem nieodpowiedzialne, jest straszenie dzieci wizytą u dentysty. Rodzic, który mówi dziecku, że jako karę zafunduję mu wizytę u dentysty, ryzykuje bardzo wiele. W praktyce jest jednak tak, że strach przed dentystą często jest wyolbrzymiony i nieadekwatny do zaistniałej sytuacji. Również nasze predyspozycje, stopień wrażliwości itp. ułatwiają bądź utrudniają wizytę u stomatologa.
Faktem jest, że stomatologia dziś a stomatologia jeszcze kilkanaście lat temu znacznie się różnią. Obecnie profesjonalny sprzęt i coraz lepsze materiały znacznie ułatwiają pracę stomatologom, a [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!