Deprogramator Koisa - zaburzenia czynnościowe. Leczenie
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Deprogramator Koisa

Długość leczenia jest kwestią indywidualną, u danego pacjenta może ono trwać od 3 do 5 wizyt. Podczas pierwszej wizyty dentysta przeprowadza z pacjentem rozmowę dotyczącą objawów oraz zleca konieczne badania diagnostyczne, np. pantomogram zębów. Podczas kolejnej wizyty pacjent otrzymuje aparat wraz z instrukcją użytkowania oraz zaleceniami postępowania. Następna wizyta to kontrola relacji żuchwy względem szczęki, tak aby na czwartej wizycie móc ocenić i sprawdzić prawidłowe rozłożenie sił oraz kontaktów zwarciowych zębów, jak również przeprowadzić diagnozę poprawnego funkcjonowania narządu żucia (9). Ostatnia wizyta polega na wdrożeniu kompleksowego planu leczenia, obejmującego fizjoterapię czy leczenie protetyczne, tak aby na trwałe uzyskać efekt leczniczy.

Odpowiedni czas noszenia aparatu pozwalana przeprogramowanie pamięci mięśniowej w celu zapamiętania nowej, poprawnej pozycji żuchwy w stosunku do szczęki, co umożliwia leczenie występujących dysfunkcji układu stomatognatycznego. Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, aby nie przekroczyć czasu deprogramacji przy wykorzystaniu deprogramatora Koisa. Zbyt długie noszenie aparatu przez pacjenta może skutkować efektem Godona, polegającym na pionowym przemieszczaniu zębów z powodu braku kontaktów okludalnych antagonistów. Dodatkowo, przy braku stref podparcia w obrębie zębów przedtrzonowych i trzonowych, może dojść do przemieszczenia głów żuchwy ku górze i do tyłu oraz powstania dysfunkcji w stawach skroniowo-żuchwowych, co powoduje ból (10).

Deprogramator Koisa powinien hamować wszelkie dysfunkcje występujące w stawach, gdyż jest to urządzenie służące do przekształcania układu proprioceptywnego podczas aktu przywodzenia żuchwy. Aparat ten stosuje się głównie w bruksizmie i bólach powięziowo-mięśniowych. Ma on na celu wyeliminowanie objawów bólowych [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy