Drobnodyspersyjny proszek TiO2 - wzmacnianie polimetakrylanu metylu
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Drobnodyspersyjny proszek TiO2 jako sposób wzmacniania polimetakrylanu metylu

TITLE: TiO2 powder as a way of enhancing polymethyl methacrylate

SŁOWA KLUCZOWE: dodatek TiO2, wzmacnianie polimetakrylanu metylu

STRESZCZENIE: W artykule zaprezentowano wyniki pomiarów twardości Shore’a i udarności kompozytów na bazie polimetakrylanu metylu. Dowiedziono korzystny wpływ dodatku TiO2 zarówno na twardość, jak i udarność materiałów PMMA/TiO2.

KEY WORDS: TiO2 supplement, strengthening PMMA

SUMMARY: This paper presents the results of Shore hardness and impact resistance measurements for composites based on PMMA. The beneficial effect of TiO2 addition on both the hardness and impact resistance of PMMA/TiO2 materials was confirmed.

Polimetakrylan metylu (PMMA) należy do grupy polimerów akrylowych, które otrzymuje się między innymi w reakcji polimeryzacji estru kwasu metakrylowego. Polimetakrylan metylu jest uzyskiwany w efekcie rodnikowej polimeryzacji metakrylanu metylu.

Sposób otrzymywania polimetakrylanu metylu, jego właściwości i zastosowanie

W uzależnieniu od warunków, w jakich przeprowadzona została polimeryzacja, uzyskujemy polimer ataktyczny (konfiguracja wszystkich merów nie jest jednakowa lub nie powtarza się w jednakowych blokach albo sekwencjach), syndiotaktyczny (podstawniki są ułożone ściśle naprzemiennie) albo izotaktyczny (podstawniki są ułożone we wszystkich merach jednakowo). Polimetakrylan metylu produkowany w skali przemysłowej jest polimerem ataktycznym.

Jest on materiałem twardym, o dużej transparencji ok. 90-92%, promienie ultrafioletowe są przepuszczane w ok. 70%. Mając takie właściwości, [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy