Ekstruzja stałego siekacza centralnego szczęki. Opis przypadku
Zaprezentowany przypadek potwierdza słuszność przyjęcia postawy wyczekującej i niepodejmowania przedwczesnych działań. Pomimo zakończonego rozwoju korzenia z. 11 u 11-letniego pacjenta doszło do reinerwacji i rewaskularyzacji, co zaobserwowano jako prawidłowe odbieranie bodźców przez ząb po sześciu miesiącach od urazu.
Jeśli chodzi o czas szynowania, zgodnie z zaleceniami IADT, przy stwierdzeniu izolowanej ekstruzji zęba szynę półelastyczną należy założyć na dwa tygodnie. Jednakże towarzyszące złamanie ściany zębodołu uprawnia nas do przedłużenia okresu szynowania aż do dodatkowych czterech tygodni – w zależności od sytuacji klinicznej.
Na zakończenie należy wspomnieć o wskazaniach do antybiotykoterapii po urazach zębów. Powinna być zalecana przy zwichnięciu całkowitym zęba (wybiciu z zębodołu), znacznie zanieczyszczonych ranach tkanek miękkich, ranach kąsanych lub uszkodzeniach penetrujących wargę czy policzek (2). W zaprezentowanym przypadku urazowi zębów towarzyszyła rana penetrująca wargę dolną. Najprawdopodobniej brak antybiotykoterapii zleconej po zaopatrzeniu poskutkował zainfekowaniem i rozejściem się rany.
Zaplanowane dalsze wizyty kontrolne mają na celu obserwację zęba pod kątem ewentualnych długoterminowych następstw urazu, takich jak martwica miazgi, obliteracja kanału korzeniowego, ankyloza czy zapalna resorpcja korzenia (5-7).
lek. dent. Zuzanna Bąba - Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna im. S. Żaka w Krakowie
Piśmiennictwo
- Olczak-Kowalczyk D., Szczepańska J., Kaczmarek U. i wsp.: Diagnostyka i postępowanie lecznicze w uszkodzeniach pourazowych zębów mlecznych według Andreasena. [W:] Współczesna stomatologia wieku rozwojowego. Wyd. Med Tour [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!