Elementy sprężyste w aparatach zdejmowanych – cz. I
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Elementy sprężyste w aparatach zdejmowanych – cz. I

Kolejną modyfikacją jest sprężyna protruzyjna otwarta z mezjalnym ramieniem ściągającym. Funkcją tej sprężyny jest jednoczesne wychylenie zęba i jego mezjalne przesunięcie. Doginanie rozpoczyna się od umieszczenia zagięcia na powierzchni wargowej (fot. 11). Następnie tworzy się łagodne zagięcie okalające ząb i trzy równoległe ramiona (fot. 12, 13, 14). Należy pamiętać, że sprężyny zawsze dogina się w formie nieaktywnej, tzn. odległości między poszczególnymi ramionami muszą być niewielkie, z myślą o przyszłej aktywacji. Sprężyna protruzyjna obejmuje swoim zasięgiem całą szerokość zęba (fot. 15).

Przekształceniem sprężyny S jest sprężyna spiralna podwójna. Jej zadaniem jest zwiększenie elastyczności sprężyny protruzyjnej. Zaleca się, aby w przypadku jak na fot. 16 pętla dotykała powierzchni zagięcia w celu zapobiegnięcia jego dystalnego przemieszczenia. Doginanie sprężyny rozpoczyna się, podobnie jak w poprzednich modyfikacjach, od umieszczenia zagięcia na powierzchni wargowej oraz łagodnego przegięcia w stronę powierzchni podniebiennej (fot. 17). Prostopadle do niej znajduje się pierwsze ramię sprężyny, które następnie przechodzi w pętlę i kolejne ramię (fot. 18-20).

Do sprężyn otwartych zalicza się również agrafkę Adamsa. Jej funkcją jest mezjalizacja lub dystalizacja zęba. Sprężyna ta składa się z ramienia aktywnego umieszczonego równolegle do zęba, zaczepu na jego powierzchni wargowej lub językowej, łamacza sił, który zwiększa sprężystość drutu oraz części retencyjnej umieszczonej w akrylu. Doginanie rozpoczyna się od umieszczenia zaczepu na powierzchni wargowej zęba (fot. 21). Następnie w odległości ok. 0,5 cm od szyjki zęba dogina się pętlę, której przedłużenie stanowi część retencyjną (fot. 22, 23).

Modyfikacją agrafki Adamsa jest sprężyna palcowa spiralna. Charakteryzują ją ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.