Higiena protez zębowych - braki zębowe wśród ludzi
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Higiena protez zębowych

Statystyczny Polak w wieku 35 lat nie ma przynajmniej jednego zęba.

W obecnych czasach bardzo wielki procent populacji ma braki zębowe. Dawniej braki zębowe kojarzone były raczej z naszymi babciami czy dziadkami i też głównie w tej grupie występowały. Teraz niestety coraz więcej młodych osób traci zęby. Związane jest to z nasileniem procesu próchnicowego, nieodpowiednią dietą, brakiem odpowiedniej higieny, ale też nieświadomością, że braki zębowe mogą wywołać wiele szkód w jamie ustnej. Nie jest to tylko kwestia estetyczna, choć zwykle w przypadku braków w odcinku przednim pacjent szybko decyduje się na wizytę u stomatologa w celu ich uzupełnienia. W przypadku braków w odcinkach bocznych sytuacja już wygląda inaczej, pacjenci zwlekają latami z uzupełnieniem brakujących zębów, co działa negatywnie na resztę uzębienia, stawy skroniowo żuchwowe, a nawet może powodować bóle głowy i kręgosłupa czy szumy uszne. Należy pamiętać, że utrata jednego zęba wpływa negatywnie na 4 zęby w okolicy. Zęby cały czas dążą do kontaktu, dlatego potrafią przesuwać się w powstałą „lukę” – zjawisko to określamy efektem Godona, czyli pionowym lub poziomym przemieszczaniem się zębów sąsiadujących z ww. „luką”. Pacjenci jedzą wtedy drugą stroną, przez co staje się ona przeciążona, a wtedy cierpi staw skroniowo-żuchwowy. Jeżeli pacjent ma ubytki wielu zębów, wymaga kompleksowego leczenia (1).

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Wybór rodzaju uzupełnienia braku zębowego zależy przede wszystkim od sytuacji klinicznej, choć często jest też zależny od możliwości finansowych pacjenta. Możemy wśród nich wyróżnić: uzupełnienia stałe (mosty, korony, prace na implantach) oraz uzupełnienia wyjmowane, czyli protezy ruchome. Protezy ruchome możemy podzielić na:

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.