Higiena protez zębowych
Użytkowanie protez
Naturalne jest, że użytkowanie protez może sprawiać pewnego rodzaju dyskomfort naszym pacjentom. Największy problem zwykle związany jest z dyskomfortem podczas żucia i gryzienia. Jak już wcześniej wspomniałam, proteza nie przylega nieruchomo do śluzówki, a drobinki ziarenek z jedzenia mogą przedostać się pod płytę protezy. Firmy wychodzą naprzeciw użytkownikom uzupełnień ruchomych, oferując kleje i kremy do mocowania protez. Pod wpływem wody aktywowany zostaje specjalny żel, zawierający z reguły karbomer i karboksymetylocelulozę, który pęcznieje. Dzięki temu chroni przed otarciami, naciskiem i podrażnieniami. Dodatkowo stosowanie klejów i kremów do mocowania protez zapewnia poprawę stabilizacji uzupełnień (5).
Kleje powinny być nakładane na oczyszczoną i osuszoną protezę. Należy pamiętać, aby nakładać je punktowo – wyciśnięte z tubki w postaci kilkumilimetrowych pasków. Tak przygotowaną protezę wprowadza się do jamy ustnej i dociska. Aby pozbyć się nadmiaru kleju, należy wytrzeć go wilgotną chusteczką. Wykonuje się tę czynność w sytuacji, kiedy kleju do protez zastało nałożone za dużo, jak i na koniec dnia po zdjęciu protezy na noc. Trzeba pamiętać o oczyszczeniu protezy, jak i jamy ustnej.
Ostatnią rzeczą, o której trzeba poinformować pacjenta protetycznego, są możliwe skutki uboczne związane z użytkowaniem uzupełnień protetycznych. Wśród nich można wymienić:
- urazy mechaniczne;
- podrażnienie śluzówki;
- suchość w jamie ustnej;
- infekcje bakteryjne i grzybicze;
- alergie.
W momencie zwiększonego dyskomfortu pacjent powinien zgłosić się do [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!