Horyzontalnie położony ząb sieczny boczny górny. Opis przypadku

Wyszukaj w serwisie

Horyzontalnie położony ząb sieczny boczny górny. Opis przypadku

W celu zminimalizowania ryzyka zatrzymania zdecydowano się na odsłonięcie jednocześnie koron zębów 13 oraz 17. Zabieg wykonano w znieczuleniu miejscowym, nacięto błonę śluzową na podniebieniu, a po odwarstwieniu płata pełnej grubości i po zniesieniu fragmentu podniebiennej blaszki kortykalnej odsłonięto ząb 13. Ranę zaszyto i założono opatrunek. W tym przypadku zastosowano opatrunek periodontologiczny: Thymodentin 100 g (proszek Chema) zmieszany z Alustin (płyn Chema), który można zastąpić gotowym preparatem COE-PAK (GC). W dalszej kolejności, w znieczuleniu miejscowym nacięto błonę śluzową na wyrostku za zębem 16, a po odwarstwieniu płata pełnej grubości i po zniesieniu fragmentu podniebiennej blaszki kortykalnej odsłonięto ząb 17. Ranę zaopatrzono szwami i przepisano pacjentce antybiotyk w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia. Ze względu na wiek pacjentki postanowiono odczekać około 2 miesiące do samoistnej erupcji zęba 13 (fot. 7). Po uwidocznieniu 2 mm wysokości korony zęba 13 w jamie ustnej na zęby od 16 do 27 założono aparat cienkołukowy. Zastosowano sekwencję łuków Heat Activated NiTi (HANT) o średnicy 0,014” i 0,016”, a następnie łuk ze stali nierdzewnej o przekroju 0,016 x 0,022”. Dalsze wprowadzanie kła do łuku zębowego kontynuowano na łuku roboczym SS o przekroju 0,019 x 0,025” za pomocą łańcuszka elastycznego przymocowanego do guziczka na zębie 13. Po uzyskaniu satysfakcjonującego przesunięcia zamieniono guziczek na zamek i kontynuowano przemieszczanie zęba 13 na zewnątrz łukiem dodatkowym NiTi o średnicy 0,014”, czyli tzw. „metodą na barana”. Ostatecznie nadano prawidłowy tork i angulację zęba ustawionego na szczycie wyrostka zębodołowego za pomocą łuku stalowego o przekroju 0,019 x 0,025”. Ząb 17 dołączono do łuku po wyrznięciu.

Po zakończeniu leczenia na podstawie CBCT oceniono stan korzenia zęba 12 (fot. 8), po czym wykonano fotografie wewnątrzustne (fot. 9). Korzeń zac...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.