IDS 2021 – klasyczne rozwiązania w nowoczesnej odsłonie
Reklama

IDS 2021 – klasyczne rozwiązania w nowoczesnej odsłonie

Przez ostatnie dziesięciolecia podczas targów IDS były prezentowane branżowe nowości – sprzęty i materiały, które ułatwiały pracę z pacjentem i gwarantowały zadowalający efekt estetyczny i funkcjonalny. Dodatkowo poprawiały komfort pracy w gabinecie oraz komfort pacjenta.

Choć to nowości wzbudzają zawsze najwięcej emocji to warto więcej uwagi poświęcić sprawdzonym, klasycznym rozwiązaniom, które od dziesięcioleci towarzyszom lekarzom i technikom dentystycznym w codziennej pracy, jak np. system pomiaru koloru, stopy Remanium, testy okluzji.

Bezpieczny IDS 2021

90 lat kolornika

Aby uzupełnienia protetyczne wyglądały naturalnie lub były „niewidoczne” w szeregu naturalnych zębów, pierwszym i elementarnym krokiem jest określenie koloru zębów. W tym celu 90 lat temu Hiltebrand Zahnfabrik, którego nazwa została przemianowana na Vita Zahnfabrik, opracowała kolornik zębów z 24 przykładowymi kolorami.

Kolornik VITA classical A1-D4 stał się od tamtego czasu standardem w stomatologii i technice dentystycznej. Obecnie składa się z 16 naturalnych kolorów zębów i trzech wybielonych kolorów. Sukces opiera się na jego niezawodności przez dziesięciolecia, a także na innowacyjnych ulepszeniach. VITA SYSTEM 3D-MASTER zapewnił jeszcze jedną opcję – kolornik składający się z 26 naturalnych kolorów zębów i trzech kolorów wybielonych umożliwia zarówno zróżnicowane, jak i systematyczne podejście do odbudowy uśmiechu przez ostatnie 22 lata. W nowoczesnej formie wykonania można nawet uzyskać kolory pośrednie, spełniające najwyższe wymagania estetyczne.

Kolejnym czynnikiem sukcesu są związane z produktem i opracowane dydaktycznie koncepcje dla użytkowników. Na przykład od 2008 roku firma oferuje specjalny system o nazwie VITA Linearguide 3D-MASTER, który ułatwia przejście między konwencjonalnymi systemami pomiaru koloru i precyzyjne określanie koloru i komunikację z nim za pomocą VITA SYSTEM 3D-MASTER.

85 lat stopów Remanium

Stopy nieszlachetne od dziesięcioleci dostarczają również nowych odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące stomatologii i techniki dentystycznej. Niektórych może to zadziwić, ale problemy sto lat temu były bardzo podobne do dzisiejszych: wysokie ceny złota i platyny, gorączkowe poszukiwanie alternatyw, które oczywiście muszą nadawać się do zastosowania w jamie ustnej – zarówno fizycznie, jak i fizjologicznie.

Jeden z tych najwcześniejszych stopów metali nieszlachetnych nazywał się wówczas Remanit, w międzyczasie znany jest jako Remanium. Bardzo wysoka biokompatybilność, elastyczność przetwarzania i bardzo korzystna cena – dzięki tym cechom osiągnięto sukces. Ważnym krokiem w dalszym rozwoju była możliwość licowania ceramiką.

Materiał na bazie kobaltu i chromu jest również dostępny w wersjach ze stopu ceramicznego (lata 60-70-te). Rozwój materiałoznawstwa przyniósł dalsze modyfikacje. Na początku lat 80. XX wieku stop można było zastosować zarówno do metalowych koron i mostów, jak i do podbudów licowanych. W ciągu obecnego stulecia asortyment został wzbogacony o spawalny laserowo stop odlewniczy z tytanu oraz o dalsze opcje: jedną o bardzo niskiej twardości, drugą o szczególnie wysokiej niezawodności obróbki i trzecią, którą można licować tą samą ceramiką co w przypadku stopów biologicznych z dużą zawartością złota.

Obecnie Remanium przenosi trend z odlewania na frezowanie materiałów, a w jeszcze większym stopniu do metody topienia laserowego (SLM, stwarza to niezbędne warunki dla technika dentystycznego do osiągnięcia wysokiego poziomu precyzji i zmniejsza zużycie materiału. Metoda topienia laserowego działa praktycznie bez żadnych strat.

Era cyfrowa z klasycznym papierem artykulacyjnym BK

Dr Hans Mathias Bausch połączył w jednej osobie umiejętności dentysty z dużym zainteresowaniem chemią i w roku 1953 opracował produkt „BK 01 artykulacyjny papier 20 mikronów”, papier który idealnie sprawdza się w wilgotnym środowisku. Wraz ze swoim ojcem, dentystą dr Jean Bausch, założył Dr. Jean Bausch KG. Kamień węgielny pod nowoczesne materiały okluzyjne został położony w okresie, kiedy zadawano sobie pytanie: w jaki sposób należy zaprojektować wrażliwy na nacisk papier artykulacyjny, aby przedstawiał różne siły żucia w różnych odcieniach ? W jaki sposób można uzyskać dobre zabarwienie powierzchni metalowych i ceramicznych oraz wilgotnych powierzchni żujących? Jak można zapobiec ładowaniu elektrostatycznemu warstwy okluzyjnej? Na te i wiele innych pytań znaleziono odpowiedzi. Jedna z nich polegała na zastosowaniu cienkich jak opłatek folii o dużej hydrofilowości, pokrytych nowatorską mieszanką kolorów, dzięki czemu kolor miał lepszy wpływ na gładkie powierzchnie.

Testy okluzyjne również wkroczyły w erę cyfrową, a mianowicie opracowano system, który łączy tradycyjną i cyfrową reprezentację stosunków ciśnień. W tym przypadku urządzenie ręczne jest używane w połączeniu z cienkim 60-mikrometrowym, jednorazowym czujnikiem ciśnienia z czerwoną powłoką. Umożliwia to tradycyjne zabarwienie powierzchni żujących pacjenta. W tym samym czasie dane dotyczące współczynników ciśnienia okluzyjnego są przesyłane do iPada i przedstawiane w postaci wykresu 3D z rozkładem siły żucia za pośrednictwem aplikacji.

Nowoczesność i tradycja na IDS

„Premiery nowych produktów są stałą częścią IDS, jednak dla mnie niezwykle ważne są też te rozwiązania, które nieprzerwanie towarzyszą nam od dziesięcioleci i stale się rozwijają” – powiedział Mark Stephen Pace, prezes Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Stomatologicznego. „We wszystkich sekcjach wyczuwam innowacyjność wystawców IDS. Widzę, że produkty o ugruntowanej pozycji reagują na aktualne trendy, często awansują na liderów rynku. Dodatkowo, poza znanymi produktami i wielkimi nazwiskami na targach znajdziemy również wiele produktów niszowych, które okazują się bardzo przydatne w codziennej pracy w gabinecie i laboratorium. Przez tę różnorodność uważam, że moja obecność na targach IDS jest obowiązkowa”.

Więcej newsów z branży

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.