Podstawy implantologii stomatologicznej
SŁOWA KLUCZOWE: implant, rodzaje implantów, leczenie implantoprotetyczne
STRESZCZENIE: Artykuł opisuje wskazania i przeciwwskazania do leczenia protetycznego implantami, przebieg leczenia oraz powikłania.
Każdy pacjent leczony implantologicznie powinien mieć świadomość, że należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego dotyczących higieny i wizyt kontrolnych.
Implant stomatologiczny to element wszczepiony w jamę ustną (najczęściej w tkankę kostną) i zastępujący korzeń zęba. Zazwyczaj ma kształt walca pustego w środku, który jest nagwintowany po zewnętrznej i wewnętrznej stronie. Wewnętrzny gwint służy do umocowania uzupełnienia protetycznego. Proces fizjologicznej odbudowy, podobnie jak przy złamaniach, prowadzi do „obrastania” implantu kością (dlatego gwint zewnętrzny ma znaczenie w mechanicznym utrzymaniu implantu w zębodole i prawidłowym przenoszeniu sił żucia na kość). Cały ten proces nazywa się osteointegracją, tzn. czynnościowo-morfologicznym połączeniem kości z wszczepem.
Leczenie implantologiczne powinno być przeprowadzane przy współpracy chirurga stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego, periodontologa z protetykiem lub przez jedną osobę wyszkoloną w tych dwóch dziedzinach.
W przeszłości implantologia była rzadko stosowana w leczeniu stomatologicznym z powodu częstych powikłań i krótkiego okresu używania wszczepów. Obecnie jest dziedziną rozwijającą się bardzo szybko ze względu na ciągły postęp badań podstawowych w zakresie materiałoznawstwa i badań klinicznych. Ze względu na to leczenie implantologiczne staje się popularniejsze niż tradycyjne leczenie protetyczne, pomimo wyższych kosztów. Współczesna stomatologia uznaje leczenie implantoprotetyczne wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, jako leczenie „z wyboru”.
[...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!