Implantologiczno-protetyczna koncepcja systemu Patient
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Implantologiczno-protetyczna koncepcja dwuczęściowego systemu implantów cyrkonowych Patent™

Title: Implant prosthodontic concept of the two-part Patent ™ zirconia implant system
Streszczenie: W artykule przedstawiono koncepcję systemu implantów
cyrkonowych Patent™ oraz procedurę zaopatrzenia protetycznego nowego
systemu implantów ceramicznych.
Słowa kluczowe: system Patent™, implanty cyrkonowe, zaopatrzenie
protetyczne
Summary: The article presents the concept of the Patent™ zirconia implant system and the procedure of the prosthodontic restoration of the new ceramic implant system.
Keywords: Patent™ system, zirconia implant system, prosthodontic restoration

Music from Uppbeat (free for Creators!):
https://uppbeat.io/t/prigida/moonshine

Oczywistość, z jaką (od prawie 50 lat) stosuje się wyłącznie implanty tytanowe, uległa znacznemu osłabieniu. Wszystko to za sprawą coraz większego zainteresowania ze strony pacjentów implantami cyrkonowymi. Jak przebiega zaopatrzenie protetyczne dwuczęściowych implantów cyrkonowych? Czy i w tym przypadku znajdują zastosowanie techniki procesowe obowiązujące w „świecie tytanowej implantacji”? W poniższym artykule znajdziecie Państwo odpowiedzi na zadane pytania, autor przedstawi również procedurę zaopatrzenia protetycznego nowego systemu implantów ceramicznych.

Cyrkon nie jest bardziej skomplikowany niż tytan – jest po prostu inny! To stwierdzenie trafia w sedno. Aby zapewnić pomyślną integrację implantów ceramicznych, zarówno projekt wszczepu, protokół chirurgiczny, jak i postępowanie protetyczne musiały zostać na nowo przemyślane. Realizacja projektu była możliwa po dogłębnym poznaniu właściwości materiałowych i zdolności biointegracyjnych cyrkonu. Podczas wgajania implantów tytanowych znaczącą rolę odgrywa szereg czynników chemicznych i mechanicznych. W przypadku cyrkonu proces ten ma charakter czysto mechaniczny. Oznacza to, że konstrukcja powierzchni implantów cyrkonowych jest podstawowym kryterium udanej biointegracji. Większość systemów ceramicznych posiada „gładką” powierzchnię, co znacząco upośledza lub wręcz uniemożliwia tworzenie nowej kości wokół wszczepu.

Opatentowany proces tworzenia szorstkiej powierzchni

W 2004 roku przedsiębiorstwo technologiczne opracowało proces produkcyjny specjalnej, hydrofilnej, chropowatej powierzchni, zapewniającej optymalny kontakt między kością a implantem i gwarantującej niezawodną osteointegrację. Metoda ta od lat chroniona jest patentem i znalazła dziś zastosowanie w Implant Patent™ firmy Zircon Medical AG, Szwajcaria.

Sprawdź inne artykuły z kategorii CHIRURGIA I IMPLANTOLOGIA.

Implanty Patent™ są dostępne w systemie jedno lub dwuczęściowym. Zastosowanie jednoczęściowych implantów poprzedziły wieloletnie badania uniwersyteckie, potwierdzające 95,8-98-proc. wskaźnik osteointegracji (1-3). Według obserwacji przeprowadzonych w wiedeńskim ośrodku badawczym ryzyko złamania implantów ceramicznych wynosi 0,28% w porównaniu do tytanowych (1,6%).

Generalnie im dłuższy implant, tym bardziej kruchy i podatny na złamanie. System Patent ™ oprócz standardowych, istniejących od dawna na rynku długości 9, 11 i 13 mm oferuje również wszczepy 7 mm (rys. 4). Nie tylko projekt i wykonanie implantu cyrkonowego wymagały innowacyjnego podejścia, również połączenie korpusu implantu dwuczęściowego z łącznikiem musiało zostać odpowiednio rozwiązane.

Galeria

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.