Dr hab. n. med. Skośkiewicz-Malinowska: Kształcenie podyplomowe to konieczność
Czy zatem ważne jest, by kontynuować profesjonalne kształcenie po uzyskaniu dyplomu? Jeśli tak, to jak powinno ono wyglądać? Jaką rolę w kształtowaniu programu kształcenia podyplomowego powinien pełnić konsultant wojewódzki w tej dziedzinie?
Kształcenie podyplomowe to konieczność, ale też formalny wymóg. Chcąc podążać za nowoczesną stomatologią, nie można bazować jedynie na wiedzy przyswojonej na studiach. Wiedza zdobyta na studiach jest weryfikowana na lekarsko-dentystycznym egzaminie końcowym, którego dobry wynik umożliwia dalsze kształcenie, tj. szkolenie specjalistyczne. Poza kształceniem specjalizacyjnym dla stomatologów jest dostępny szereg kursów zarówno płatnych, jak i bezpłatnych, dzięki którym mogą podnosić swoje kwalifikacje.
Jako konsultant podjęłam się organizacji we wrocławskim ośrodku kursu specjalizacyjnego z mojej dziedziny, który jest niezbędny do pełnej realizacji szkoleniowego programu specjalizacyjnego. Dzięki temu lekarze z Dolnego Śląska nie muszą daleko jeździć na kursy, a tym samym możemy gościć i kształcić naszych kolegów z całego kraju, z innych ośrodków.
Jak powinna wyglądać prawidłowo zaplanowana droga rozwoju zawodowego młodego adepta stomatologii pragnącego specjalizować się w dziedzinie stomatologii zachowawczej?
Wzorcowa droga młodego adepta to pilne, rzetelne studiowanie, rozwijanie zainteresowań stomatologicznych w odpowiednich studenckich kołach naukowych, które dają możliwość poszerzania horyzontów i określenia celów zawodowych na przyszłość, dają możliwość przeprowadzenia pierwszych profesjonalnych badań klinicznych na grupie pacjentów, w końcu dają możliwość opublikowania pierwszych wyników w profesjonalnych magazynach stomatologicznych. Dają też szansę na prezentację swoich osiągnięć na szerszym forum, również ogólnopolskim i zagranicznym, na [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!