Współpraca w celu osiągnięcia różowo-białej estetyki. Komunikacja podstawą do uzyskania naturalnych wyników
„Komunikacja jest właściwą reakcją na złożoność”. Artykuł jest kolejną publikacją, która omawia znaczenie współpracy między stomatologiem i technikiem dentystycznym.
W protetyce efektywna komunikacja między lekarzem a technikiem dentystycznym jest niezwykle istotna. Niniejszy artykuł przedstawia przypadek, który między innymi obejmował remodeling tkanki miękkiej w odcinku przednim. Stała bliska współpraca między stomatologiem i technikiem dentystycznym oraz ich wspólne działania stanowią podstawę dla pomyślnego wyniku.
Prezentacja przypadku
32-letnia pacjentka zgłosiła się do gabinetu z powodu nieestetycznego uszkodzonego przedniego mostu od zębów 12 do 21. Most ten został założony siedem lat wcześniej. Ponieważ pacjentka nie była zadowolona ze swojego uśmiechu, szukała estetycznej i bardziej naturalnej alternatywy. Licówka mostu metalowo-ceramicznego była matowa i żółtawa. Z powodu recesji dziąseł nad zębem 21 od strony szyjki widoczna była metalowa krawędź. Atrofia wyrostka zębodołowego w obszarze brakującego prawego środkowego siekacza (w szczęce) doprowadziła do znacznej redukcji pionowej. Kształt i odcień zębów wymagały poprawy oraz należało odzyskać harmonię między tkankami białymi i różowymi (fot. 1).
Plan leczenia i modele tymczasowe (mock-up)
Ponieważ poprawa uśmiechu wymaga zastosowania skomplikowanych procedur, zaleca się sprawdzenie ostatecznego wyniku przy użyciu bezpośrednich kompozytowych modeli tymczasowych. Ten niezwykle istotny krok buduje zaufanie i pewność pacjenta.
Modele tymczasowe dają pacjentowi pojęcie, jakiego efektu może spodziewać się po przeprowadzeniu leczenia. Naszym zdaniem kroku [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!