Trudne sytuacje w kontakcie z pacjentem gabinetu stomatologicznego
W trakcie prowadzonych przeze mnie szkoleń i warsztatów niezwykle często pojawia się temat trudnych sytuacji w kontakcie z pacjentem.
Są to sytuacje różnorakiego rodzaju: związane np. z koniecznością poinformowania pacjenta o opóźnieniu, z radzeniem sobie z pacjentem często nieprzychodzącym na wizytę, reakcją na obiekcje pacjenta co do ceny czy też na jego niezadowolenie wynikające z innych czynników (jak np. odwołanie wizyty przez gabinet).
W dzisiejszym artykule przyjrzę się temu tematowi z perspektywy bardzo znanej i cenionej koncepcji psychologicznej stworzonej przez amerykańskiego psychiatrę Erica Berne’a – analizy transakcyjnej. W prosty, a jednocześnie odkrywczy sposób opisuje ona komunikację między rozmówcami oraz przedstawia mechanizmy, które prowadzą do nieporozumień i niezadowolenia jednej lub obydwóch stron.
Trochę teorii
Analiza transakcyjna zakłada, że każdy z nas ma dostęp do trzech różnych stanów, schematów zachowania, postępowania i odczuwania, które zwane są stanami „Ja”. Każdy z nas ma w sobie schematy nazywane Ja – Rodzic, Ja – Dorosły oraz Ja – Dziecko, każdy z tych stanów uruchamiany jest w innego rodzaju sytuacjach i pociąga za sobą innego rodzaju zachowania i odczucia. Przyjrzyjmy się tym stanom:
- Ja – Rodzic: składają się na niego wartości, normy, nakazy i zakazy, powinności oraz polecenia. Rodzic ocenia, moralizuje i krytykuje.
- Ja – Dorosły: składają się na niego obiektywne, racjonalne sądy o rzeczywistości. Dorosły przetwarza i analizuje informacje, co pozwala na podejmowanie racjonalnych decyzji.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto się zarejestrować?
- zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
- zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
- będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
- możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
- masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
Logowanie
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce
Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego jako następstwo przeoczonego złamania kłykcia żuchwy u dziecka
Słowa kluczowe: skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego, złamanie kłykcia żuchwy, tomodensytometria Keywords: temporomandibular joint ankylosis, fracture of the mandibular condyle, tomodensitometry Streszczenie: Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowe...
Łączne leczenie ortodontyczne i chirurgiczne ciężkiej wady zgryzu klasy III ze zgryzem krzyżowym przednim i tylnym
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono przypadek dorosłego pacjenta z ciężką szkieletową wadą zgryzu klasy III, z ewidentnym niedorozwojem szczęki i nadmiernie rozwiniętą żuchwą, co powodowało zgryz krzyżowy przedni i tylny, a także przesu...
Aparaty nakładkowe i miniimplanty ortodontyczne w leczeniu zgryzu przewieszonego u dorosłych
Słowa kluczowe: zgryz przewieszony, miniimplanty, nakładki Keywords: scissor bite, miniscrews, aligners Streszczenie: Zgryz przewieszony nie ulega samoistnej korekcji. Stopniowo pogarsza się w wyniku nadmiernego wyrzynania się zębów, negatywnie wp...