Leczenie interdyscyplinarne zatrzymanych kłów. Opis przypadku

Wyszukaj w serwisie

Leczenie interdyscyplinarne zatrzymanych kłów. Opis przypadku

Streszczenie: Bardzo duża popularność leczenia aparatami stałymi zwiększyła zainteresowanie poprawą wyglądu uzębienia i estetyki twarzy. Trudne przypadki kliniczne wymagają zaangażowania lekarzy wielu specjalności. Celem pracy było przedstawienie algorytmu postępowania ortodontyczno-chirurgiczno-protetycznego w przypadku obustronnie zatrzymanych kłów w szczęce.

Słowa kluczowe: leczenie interdyscyplinarne, zatrzymany kieł

W interdyscyplinarnym leczeniu zatrzymanych kłów najlepsze estetyczne i czynnościowe efekty zapewnia dobra komunikacja pomiędzy specjalistami.

Zatrzymanie kła górnego to zagadnienie, z którym często spotykają się ortodonci. Za ząb zatrzymany uznaje się taki, który posiada wykształcony korzeń i pozostaje w tkankach miękkich lub twardych, pomimo że od prawidłowego czasu wyrznięcia minęły dwa lata [1].

Zatrzymaniu ulegają najczęściej zęby mądrości i kły szczęki. Zatrzymane kły występują u 2% populacji, trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. W 8% przypadków zatrzymanie kłów w szczęce jest obustronne [2].

Położenie zatrzymanego kła może być przedsionkowe, podniebienne lub zlokalizowane w osi wyrostka zębodołowego. Według J. Kurola w 85% przypadków zatrzymane kły położone są podniebiennie, a w 15% – przedsionkowo [3].

Diagnostyka zatrzymanych kłów opiera się na badaniu klinicznym i radiologicznym.

Kły w szczęce wyrzynają się pomiędzy 9. a 12. rokiem życia człowieka. Chcąc ustalić prawidłowość uzębienia dziesięcioletniego pacjenta, należy stwierdzić ruchomość kła mlecznego i wyniosłość od strony przedsionkowej w szczęce. ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.