Leczenie ortodontyczne obustronnej transpozycji kłów

Leczenie ortodontyczne obustronnej transpozycji kłów i siekaczy bocznych szczęki

Streszczenie: Transpozycja zębów jest poważnym zaburzeniem ustawienia zęba i kolejności jego wyrzynania się. Może dotyczyć każdego zęba i może wystąpić w dowolnym miejscu łuku zębowego, chociaż niektóre zęby obejmuje częściej niż inne. Istnieje kilka rodzajów transpozycji zębów, a ich klasyfikacja zależy od rodzaju objętych nią zębów. Etiologia transpozycji wciąż jest niejasna i nie do końca zrozumiana, i zawsze była przedmiotem kontrowersji. Częstość występowania transpozycji zębów i czynniki związane z tą nieprawidłowością zostały dobrze udokumentowane w piśmiennictwie. Podczas leczenia transpozycji zębów należy wziąć pod uwagę liczne czynniki, mogące mieć wpływ na wyniki leczenia, takie jak: estetyka, okluzja, funkcja podporowa przyzębia, czas trwania leczenia, wygoda pacjenta, współpraca z pacjentem. Obecnie osiągalne są różne możliwości leczenia transpozycji zębów. Pomyślne wyniki leczenia zależą od: wieku pacjenta, estetyki twarzy i zębów, motywacji pacjenta, wymagań funkcjonalnych, rodzaju wady zgryzu oraz położenia wierzchołków korzeni. Niniejszy opis przypadku ma na celu przedstawienie leczenia ortodontycznego młodej osoby dorosłej, u której zdiagnozowano obustronną transpozycję kłów i siekaczy bocznych szczęki.

Słowa kluczowe: transpozycja kłów

Wstęp

Transpozycję zębów po raz pierwszy opisał Harris (1), definiując ją jako zamianę pozycji dwóch sąsiednich zębów w tym samym kwadrancie. Transpozycję zębów można uznać za całkowitą, gdy całkowicie zamienione są zarówno korony, jak i korzenie objętych nią zębów, a za niecałkowitą, gdy zamianie uległy tylko korony, a korzenie znajdują się na właściwych miejscach (2). Transpozycja zębów może niekorzystnie wpływać zarówno na estetyczne, jak i funkcjonalne aspekty uzębienia (3), toteż do ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

reklama

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.