Leczenie transpozycji z wykorzystaniem zakotwienia szkieletowego

Wyszukaj w serwisie

Leczenie transpozycji z wykorzystaniem zakotwienia szkieletowego. Opis przypadków

Streszczenie: Transpozycja jest rzadką wadą zębową, odmianą wyrzynania ektopowego, polegającą na zamianie kolejności zębów w łuku. W piśmiennictwie spotyka się opisy sześciu różnych odmian transpozycji, jako najczęstsze wymienia się jednak transpozycje lewego górnego kła z pierwszym zębem przedtrzonowym lub bocznym siekaczem. W artykule przedstawiono rozważania na temat możliwych opcji leczenia tego zaburzenia oraz opisy 2 przypadków terapii z wykorzystaniem zakotwienia szkieletowego.

Słowa kluczowe: transpozycja, wyrzynanie ektopowe, zakotwienie szkieletowe

Transpozycja – odmiana wyrzynania ektopowego – jest definiowana jako zamiana kolejności dwóch zębów w łuku. Dzięki badaniu rentgenowskiemu można rozróżnić transpozycję kompletną (zamiana pozycji zarówno korzenia, jak i korony zębów) oraz niekompletną (zamianie ulegają jedynie pozycje koron zębów, zaś wierzchołki korzeni są ustawione według właściwej kolejności). Częstość występowania transpozycji w populacji wynosi 0,4%, niezależnie od płci. Zaburzenie to występuje zazwyczaj w szczęce i często jest powiązane z występowaniem innych anomalii, takich jak: hipodoncja zawiązka zęba (40% przypadków), zatrzymanie stałego kła (50%), stożkowate boczne zęby sieczne w szczęce (25%). Zdarzają się również zmiany kształtu korzeni i koron zębów sąsiednich, znaczne rotacje i inne zaburzenia położenia zębów. Najczęściej opisywaną postacią jest jednostronna transpozycja kła szczęki (79%), z przewagą występowania po lewej stronie (69%). Obustronna transpozycja jest odnotowywana w 5% przypadków [1, 2, 3].

W literaturze rozróżnianych jest 6 typów transpozycji [4, 5] zębów, oznaczonych następującymi skrótami:

1. Szczęka...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.