Leczenie zgryzu otwartego - ocena sił stosowanych
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zgryz otwarty – prawdziwe wyzwanie. Ocena sił stosowanych w leczeniu zgryzu otwartego

Wadom zgryzu towarzyszy zazwyczaj zrównoważona okluzja, bowiem siły działające na zęby spełniają wymagania niezbędne do jej osiągnięcia. Ortodonta, dążąc do uzyskania prawidłowej okluzji, nie powinien przekraczać granic równowagi czynnościowej. Prawdziwym testem jej uzyskania jest wyjęcie łuku z zamków na 6 tygodni w trakcie leczenia – to coś, czego boi się większość ortodontów: ryzyka powrotu zębów do ich początkowego położenia. Niestety nawrót wady w tak krótkim czasie świadczy o braku stabilnej okluzji. Celem artykułu jest przedstawienie protokołu leczenia zgryzów otwartych, który zawsze opiera się na opisanym „teście”. Wyniki terapii są jednak trwałe, bowiem rolę aparatu retencyjnego pełni zrównoważona okluzja czynnościowa.

Czy podczas leczenia zgryzu otwartego (ryc. 1) nie zdarza Wam się szukać pomocy u Wyższej Instancji? Rycina 2 przedstawia zdjęcie mojego syna Paula, zrobione wiele lat temu. Pomimo ciężkiej postaci klasy II/1 przednie zęby znajdowały się w pozycji stabilnej, zwanej strefą neutralną. Wady zgryzu mogą więc nie zaburzać stanu równowagi, jednak naszym celem jest uzyskanie stabilności w połączeniu z prawidłową okluzją czynnościową. Na rycinach 3-8 (s. 7-8) widać niektóre z rozwiązań stosowanych w celu zamknięcia zgryzu otwartego.

Przed rozpoczęciem dyskusji na temat sposobów leczenia tej wady należy zadać sobie pytanie, czy zastosowanie dogięć tip-forward (ku dołowi, bezpośrednio przed zębem trzonowym1) to dobra czy zła praktyka przy zamykaniu zgryzu otwartego.

Patrząc na ryciny 9-11 (s. 8), mogłoby się wydawać, że dogięcia te są w tego typu przypadkach skuteczne. Oceniając jednak wnikliwie widoczną na tych samych zdjęciach mezjoinklinację zębów trzonowych wraz z zagłębieniem ich mezjalnych guzków w wyrostku zębodołowym, należy uznać, że takie dogięcia mogą być ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.