Materiały kompozytowe a kolory
TITLE: Composite materials vs colours
STRESZCZENIE: Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi badań własnych dotyczących problemu koloru i jego zmienności w oparciu o materiały kompozytowe dostępne na rynku polskim.
SŁOWA KLUCZOWE: materiał kompozytowy, kolornik, Vita
SUMMARY: The aim of the article is to present my own research on the issue of colour and its variability based on composite materials available on the Polish market.
KEYWORDS: composite material, shade, Vita
Materiały kompozytowe stosowane do uzupełnień w zębach są znane już od ponad35 lat. Charakteryzują się one stosunkowo wysoką odpornością na zgniatanie (około350-450 MPa), dosyć niską ścieralnością oraz dobrą adhezją do tkanek zęba. Jednak jednym z zasadniczych parametrów, dla jakich materiały te znalazły szerokie zastosowanie i na stałe zagościły w gabinecie lekarza stomatologa, jest ich kolor, którego zadaniem jest dokładne odwzorowanie tkanek zęba. Firmy produkujące materiały do wypełnień prześcigają się w ofertach dotyczących koloru swoich materiałów. Znanym hasłem jest pojęcie efektu kameleona, czyli upodabnianie się koloru wypełnienia do koloru zęba, w którym materiał ten został umieszczony. Dodatkowo wiele firm podaje, że ich kolory są zgodne z kolorami porcelany firmy Vita lub do nich zbliżone. Sam kolornik Vita jest oparty na porcelanie skaleniowej, tak więc wszelkie próby porównywania materiałów akrylowych lub kompozytowych do innego typu materiału są z góry skazane na niepowodzenie.
Materiał [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!