Medycyna estetyczna – świadczenia zdrowotne powinny być wykonywane przez lekarzy
Medycyna estetyczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem pacjentów i z uwagi na bark uregulowań prawnych, wskazujących kto może takie zabiegi wykonywać, staje się coraz bardziej dostępna. Zabiegi wykonywane są przez osoby, które nie są lekarzami, co niestety często skutkuje poważnymi powikłaniami, a pacjenci, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu pozostają z problemem sami.
Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych od dawna stara się unormalizować kwestię wykonywania zabiegów medycyny estetycznej, na stronie towarzystwa możemy przeczytać:
„Proceder wykonywania zabiegów estetycznych przez osoby niebędące lekarzami jest trudny do zatrzymania i nie leży w naszych kompetencjach. Wszelkie działania, które podejmujemy są natomiast skierowane w stronę odpowiedzialności prawnej tych osób. Chcemy, aby osoby niebędące lekarzami a wykonujące zabiegi estetyczne brały pełną odpowiedzialność za swoje postępowanie i mogły zostać prawnie pociągnięte do odpowiedzialności w przypadku spowodowania uszczerbku na zdrowiu osoby, której wykonały zabieg. W obecnej sytuacji są bezkarne a klienci/pacjenci przez nie poszkodowane muszą szukać pomocy na własną rękę. Naszymi działaniami chcemy również zwiększyć świadomość i czujność osób poddających się zabiegom medycyny estetycznej poza gabinetami lekarskimi oraz ukazywać zagrożenia, które z tego płyną”.
Środowisko lekarskie jest jednogłośne w tej sprawie, na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej dostępne jest oficjalne pismo w tej sprawie, gdzie możemy przeczytać:
„Naczelna Rada Lekarska niezmiennie stoi na od lat prezentowanym stanowisku konieczności zarezerwowania świadczeń z zakresu medycyny estetycznej do kompetencji lekarzy i lekarzy dentystów. Tym bardziej energicznie sprzeciwia się wszelkim formom wspierania prowadzenia działalności szkoleniowej w tej dziedzinie, adresowanym do osób niewykonujących zawodów lekarskich”.
Droga do unormowania zabiegów medycyny estetycznej jest długa, ale powoli pojawiają się pierwsze efekty prac. Jak możemy przeczytać na stronie Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych:
„Droga legislacyjna jest żmudna i długa, jednakże nasza determinacja i wypracowany przez lata autorytet doprowadził do sytuacji, w której nasze działania zaczęły przynosić wymierne korzyści. Efektem, ich jest powstanie definicji medycyny estetycznej oraz uzyskanie stanowiska Ministerstwa Zdrowia, uznającego zabiegi z jej zakresu jako zabiegi medyczne, mogące być wykonywane w gabinecie lekarskim przez lekarza przy użyciu leków i produktów medycznych. Obecnie uczestniczymy w opracowywaniu dla Ministerstwa Zdrowia procedur medycznych zarezerwowanych wyłącznie dla lekarzy”.
Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami z branży.
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce
Leczenie nasilonego zgryzu otwartego klasy II u pacjentki w wieku dojrzewania przy użyciu klejonego ekspandera Hyrax, miniimplantów IZC i techniki MEAW
Słowa kluczowe: zgryz otwarty, klasa II, zwężona szczęka Keywords: open bite, class II, narrow maxilla Streszczenie: Niniejsze doniesienie kazuistyczne opisuje udane leczenie pacjentki ze zwężoną szczęką i nasilonym zgryzem otwartym klasy II za po...
Łączne leczenie ortodontyczne i chirurgiczne ciężkiej wady zgryzu klasy III ze zgryzem krzyżowym przednim i tylnym
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono przypadek dorosłego pacjenta z ciężką szkieletową wadą zgryzu klasy III, z ewidentnym niedorozwojem szczęki i nadmiernie rozwiniętą żuchwą, co powodowało zgryz krzyżowy przedni i tylny, a także przesu...
Dwunastoletnia obserwacja po przeprowadzeniu laserowej frenektomii w fazie wczesnego uzębienia mieszanego. Opis przypadku
Słowa kluczowe: frenektomia, diastema, laser Keywords: frenectomy, diastema, laser Streszczenie: Wędzidełko wargi górnej jest jednym z wędzidełek jamy ustnej, zlokalizowanym po wewnętrznej stronie górnej wargi w linii środkowej. Diastema pośrodkow...