Metody retrakcji dziąsła brzeżnego przed pobraniem wycisków w wykonawstwie protez stałych na podstawie przeglądu piśmiennictwa
Według piśmiennictwa czas, przez który impregnowane nici retrakcyjne powinny pozostawać w szczelinie dziąsłowej, różni się w zależności od rodzaju związku impregnacyjnego i wynosi 3-10 minut (8). Nici nie powinny być pozostawione w szczelinie dziąsłowej dłużej niż 10 minut (15). Dłuższe stosowanie może spowodować uszkodzenie tkanek, a nici nasączone epinefryną mogą stwarzać potencjalne ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji ogólnych (19).
W 1997 roku Baharav i wsp. przeprowadzili badania, na podstawie których oszacowali idealny czas pozostawienia impregnowanej nici w obrębie kieszonki dziąsłowej. Według nich wystarczą 4 minuty, by osiągnąć odpowiednią retrakcję, tj. 0,2 mm. Dłuższy czas kontaktu nie wpływa istotnie na efekt retrakcji (2).
Elektrochirurgia
W stomatologii stosuje się elektrochirurgię monopolarną jako metodę do uzyskania hemostazy, konturowania dziąseł, usuwania nadmiaru tkanki, zabiegów estetycznego konturowania tkanek przed pobraniem wycisków. Niestety istnieje duże ryzyko, że po zastosowaniu elektrochirurgii dojdzie do recesji dziąsła. Dlatego nie należy przeprowadzać zabiegu elektrochirurgicznej retrakcji dziąseł w kluczowych estetycznych miejscach z cienkim dziąsłem brzeżnym z uwagi na ryzyko recesji dziąsła w trakcie gojenia. Zastosowanie elektrochirurgii wymaga podania pacjentowi znieczulenia miejscowego (15). Podczas zabiegu uwalniane jest ciepło, które może powodować martwicę kości i błon śluzowych, a także zwiększa potencjalne ryzyko wystąpienia recesji dziąsłowej (5). Rozrusznik serca jest przeciwwskazaniem do zastosowania elektrochirurgii (24).
Przyrząd do elektrochirurgii funkcjonuje na zasadzie emitowania przez tkanki prądu o wysokiej częstotliwości (1-4 mln Hz) z elektrody dużej do małej. W [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!