Mezoterapia igłowa – procedura medycyny estetycznej coraz częściej wykonywana przez lekarzy dentystów
W efekcie dwutorowego działania mezoterapii w obrębie skóry twarzy, szyi i dekoltu dochodzi do poprawy kondycji tkanek oraz wyrównania niedoborów (2). Skóra staje się odżywiona, nawodniona, ujędrniona i elastyczna, a powierzchowne zmarszczki ulegają wygładzeniu. Zmniejsza się także ilość wolnych rodników, które są odpowiedzialne za procesy patologiczne oraz starzenie (1, 5). W przypadkach zastosowania środków rozjaśniających i hamujących melanogenezę dochodzi do usunięcia przebarwień i rozjaśnienia skóry (7).
Zabieg ten można wykonywać niezależnie od pory roku. Latem mezoterapia nawilża i dodatkowo chroni skórę przed uszkodzeniami słonecznymi, ponieważ zabezpiecza ją przed działaniem wolnych rodników na skutek dostarczenia skórze antyoksydantów (7).
Według Mamcarz i wsp. jedynym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu mezoterapii są zmiany ropne i opryszczki na powierzchni skóry objętej zabiegiem (5). Padlewska i in. rozszerza przeciwwskazania o: ciążę, karmienie piersią, alergie na składniki preparatów, nieuregulowaną cukrzycę, miejscowy stan zapalny, chorobę skóry w miejscu planowanego zabiegu, stosowanie leków przeciwzakrzepowych oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych, skłonność do bliznowców i chorobę nowotworową (1, 8).
Procedura zabiegu w obrębie twarzy i szyi
Przed każdym zabiegiem konieczne są badania podmiotowe i przedmiotowe pacjenta. Zawsze należy zebrać dokładny wywiad, w szczególności dotyczący oczekiwań pacjenta, dotychczas stosowanych terapii i ich skuteczności. Szczególnie ważny jest wywiad alergiczny, ponieważ preparaty, które podajemy, są często wieloskładnikowe.
W badaniu przedmiotowym określamy: fenotyp skóry, stopień utraty jej elastyczności, zaburzenia mikrokrążenia i pigmentacji [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!