Mezoterapia igłowa – procedura medycyny estetycznej coraz częściej wykonywana przez lekarzy dentystów
Przed przystąpieniem do procedury należy bardzo starannie usunąć makijaż. Skóra powinna być umyta i osuszona. Aby zmniejszyć ból w trakcie wykonywania zabiegu, pomocne jest zastosowanie preparatu znieczulającego miejscowo, np. kremu EMLA, 20-45 minut przed zabiegiem (1, 2, 7). Konieczne jest zapewnienie antyseptyki pola zabiegowego poprzez staranne odkażenie skóry twarzy i szyi. Ma to na celu uniknięcie powikłań, takich jak infekcje i owrzodzenia skóry (1, 7). Nie należy stosować czwartorzędowej soli amoniowej, chlorku benzalkony czy chlorheksydyny, gdyż może dojść do wytrącenia substancji aktywnej (3).
Zabieg może być wykonywany za pomocą różnego instrumentarium. Podstawowym przyrządem jest strzykawka z igłą. Igły do mezoterapii są to tzw. specjalne igły Lebel 4 mm o rozmiarach: 27G, 30G lub 32G. Ta długość igły (4 mm) pozwala na zachowanie większej precyzji działania w obszarze śródskórnym, skraca czas zabiegu i z racji szybkości iniekcji zmniejsza jej bolesność. Kolejnym narzędziem do wykonywania zabiegu jest multiiniektor podłączony do strzykawki. Dozuje on ilość preparatu i czas jego podawania. Zabieg wykonany za pomocą tego urządzenia nie pozwala na bieżąco na modyfikację głębokości wkłuć, ale jest mniej bolesny (4, 5).
Techniki wykonywania iniekcji podzielone są ze względu na miejsce podania i kąt nachylenia igły. W technice śródnaskórkowej (Intra Epi Dermique – IED) wykorzystujemy igłę 13 mm 30G, nachyloną do skóry pod kątem 20-30 stopni, ułożoną zawsze ścięciem do góry. Nakłuwamy się tylko na ścięcie igły, tj. poniżej 1 mm. O prawidłowym wykonaniu świadczy brak krwawienia. Zabieg jest bezbolesny. [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!