Ocena in vitro szczelności rutynowego wypełnienia apikalnej części kanałów korzeniowych przy pomocy MTA lub cementu portlandzkiego i iniekcyjnej gutaperki termoplastycznej
W przeprowadzonym przez nas badaniu oba cementy były każdorazowo kondensowane ręcznie z wykorzystaniem pluggerów.
Osobnym problemem są koszty leczenia. Pierwotnie na rynku dostępny był tylko cement Pro Root MTA (Dentsply Maillefer), którego cena była dość wysoka. Dlatego alternatywą mogłoby być stosowanie sterylnego cementu portlandzkiego.
Saidon i wsp. zaobserwowali brak jakiegokolwiek działania cytotoksycznego na komórki w warunkach zarówno in vitro, jak i in vivo, gdyż MTA i cement portlandzki wykazują wysoką biokompatybilność. Wyniki powyższych badań wskazują, iż cement portlandzki może być alternatywnie stosowany jako preparat do wstecznego wypełnienia kanałów korzeniowych w trakcie resekcji wierzchołka (18).
W warunkach klinicznych należy jednak pamiętać, iż cement portlandzki jak do tej pory nie znajduje się na liście środków do użytku w stomatologii zarówno w Polsce, jak i w krajach europejskich czy w USA.
Wyniki naszego badania nie wykazały istotnie statystycznej różnicy w głębokości penetracji barwnika w przypadku użycia cementu portlandzkiego i cementu MTA, co wskazuje na możliwość ich zamiennego zastosowania. Wciąż jednak pozostaje pytanie, czy metoda kondensacji bocznej – wśród metod na zimno – nie jest tą z wyboru w endodoncji konwencjonalnej, z ekonomicznego i uniwersalnego punktu widzenia?
Należy podkreślić, iż zarówno MTA, jak i cement portlandzki były zakładane do części apikalnej i kondensowane bez dodatkowej aplikacji uszczelniacza kanałowego, uszczelniacz kanałowy natomiast używany był we wszystkich przypadkach kondensacji bocznej gutaperki. Być może [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!