Natychmiastowa odbudowa zęba 12 po leczeniu kanałowym

Wyszukaj w serwisie

Natychmiastowa odbudowa zęba 12 po leczeniu kanałowym – opis przypadku

EWP_3_17_NATYCHMIASTOWA_ODBUDOWA_ZEBA_12_PO_LECZENIU_KANALOWYM_RYC_13

Title: Immediate reconstruction of tooth 12 after root canal treatment – a case report
Słowa kluczowe: odbudowa zęba, leczenie kanałowe
Keywords: tooth reconstruction, root canal treatment
Streszczenie: Liczne publikacje naukowe potwierdzają fakt, że mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego przy nieszczelnej odbudowie koronowej może dojść do powstania zmian w tkankach okołowierzchołkowych lub braku gojenia zmian już istniejących. W pracy przedstawiono opis przebiegu leczenia endodontycznego i protetycznego asymptomatycznego zęba 12, bez zmian na rtg.
Summary: Numerous scientific studies confirm that despite proper root canal treatment, inadequate reconstruction of the crown can lead to the development of lesions in the periapical tissues, or lack of healing of existing lesions. The paper presents a description of the course of endodontic and prosthetic treatment of asymptomatic tooth 12 without changes in X-ray.

Jednym z warunków wpływających na sukces leczenia kanałowego jest zapobieganie penetracji mikroorganizmów i ich toksyn przez jamę zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Cel ten osiągany jest nie tylko przez prawidłowe opracowanie i szczelne wypełnienie systemu korzeniowego, ale również szczelną odbudowę części koronowej. Najczęściej opisywaną w piśmiennictwie przyczyną niepowodzenia leczenia kanałowego jest niedokładne wypełnienie kanału korzeniowego. Zwraca się również uwagę na przeciek bakteryjny zarówno od strony wierzchołka, jak i korony zęba. Dostępne dane [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy