Nawyki higieniczne i żywieniowe w warunkach izolacji społecznej

Nawyki higieniczne i żywieniowe w warunkach izolacji społecznej spowodowanej pandemią SARS-CoV-2

Title: Hygienic and eating habits under conditions of social isolation caused by the SARS-CoV-2 pandemic
Streszczenie: Wstęp: Obowiązkowa kwarantanna związana z pandemią SARS-CoV-2 trwała w Polsce sześć tygodni. Celem badania była ocena wpływu izolacji społecznej na sposób odżywiania i zmiany w nawykach higienicznych społeczeństwa jako czynników etiologicznych rozwoju i progresji choroby próchnicowej i erozji zębów.
Materiał i metody: W badaniu wykorzystano ankietę utworzoną w programie Google Docs, którą rozpowszechniono za pomocą portali społecznościowych. Kwestionariusz był otwarty przez dwa tygodnie. Pytania dotyczyły nawyków dietetycznych oraz higieny jamy ustnej. Analizie poddano potencjalnie szkodliwe nawyki dietetyczne: podjadanie pomiędzy posiłkami oraz spożywanie produktów instant, słodyczy, słonych przekąsek i napojów typu soft drink. Respondentów zapytano o rodzaj używanej substancji słodzącej, częstość spożywania cukrów rafinowanych. W ocenie zmian nawyków higienicznych uwzględniono częstość szczotkowania zębów oraz czas poświęcony na pojedyncze szczotkowanie. Wyniki: Ankietę wypełniło 859 osób. Porównano nawyki żywieniowe przed pandemią SARS-CoV-2 i w trakcie jej trwania. Znacząca liczba ankietowanych zdawała sobie sprawę, że jakość i liczba posiłków wpływa na stan zdrowia jamy ustnej i zębów. Większość respondentów zaobserwowała poprawę jakości diety w okresie izolacji, zwiększenie czasu poświęconego na przygotowanie posiłków. Dzienna liczba posiłków nie uległa zmianie. Wnioski: Podczas izolacji stwierdzono u ankietowanych zmianę nawyków dietetycznych. U większości respondentów zaobserwowano szereg pozytywnych zmian sprzyjających zdrowiu jamy ustnej. Dane otrzymane z badania mogą posłużyć do planowania edukacji społecznej i profilaktyki chorób jamy ustnej w czasie izolacji.
Słowa kluczowe: pandemia, zdrowi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

reklama

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.